Spektakle profilaktyczne

W dniu 6 czerwca 2016 r. uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu mieli możliwość obejrzenia spektaklu profilaktycznego – „O jeden krok za daleko…” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Kurtyna z Krakowa.

Spektakl opowiadał o przygotowaniach do uroczystości dnia patrona szkoły. Miał on być dla uczniów zwykłym czasem obecności w szkole. Paweł, uczeń IV klasy, miał jednak inny plan. Chciał, aby jego klasa poszła na wagary. Pawła wyróżniało spośród rówieśników przekonanie, że siła fizyczna, przemoc emocjonalna i zastraszanie za pomocą wpisów w internecie i szkalujących esemesów – to droga do zdobycia szacunku i popularności. Skupił wokół siebie grupę kolegów klasowych, którym imponował lekceważącym stosunkiem do nauki. Paweł, dla potwierdzenia swojej dominacji, miał również ofiarę, wobec której testował swoją bezwzględność i wyższość. Chory chłopiec, Jasio, był głównym bohaterem niewybrednych wpisów w internecie, w cierpieniu i wstydzie znosił swoje przezwisko „Odkurzacz”. Śmiały i kompletnie pozbawiony sensu plan Pawła, związany z wagarami, tylko po części się udał. Zdecydowana większość uczniów w klasie zrozumiała, że nie może nie przyjść do szkoły, co wiązałoby się ze złamaniem ustalonych wcześniej norm. To skłoniło Pawła i jego kolegów do histerycznego i tchórzliwego ataku na Jasia, żeby chociaż na nim wymusić ucieczkę ze szkoły. Jednak finał tej sprawy okazał się tragiczny.

Podczas spektaklu uczniowie mieli możliwość uzmysłowić sobie jak ważnym elementem jest problem postrzegania norm prawnych, które nie krępują człowieka w dokonywaniu wyborów a jedynie właściwie ukierunkowują go do bezpiecznych zachowań i uczą dystansu do zachowań ryzykownych.

W tym samym dniu uczniowie klas I – III Publicznego Gimnazjum w Krasnosielcu spektakl profilaktyczny – „Bilet do raju”. Tym razem spektakl opowiadał historię kilkunastoletniego Maćka, który wiele godzin spędzał przed komputerem pod pretekstem przygotowywania się do zajęć w szkole. W rzeczywistości jednak Maciek był typowym przedstawicielem środowiska młodzieży, które negując przestarzały i nieatrakcyjny dla nich świat podstawowych wartości etycznych i moralnych, budował sobie własną, alternatywną rzeczywistość. Godziny spędzone przed komputerem Maciek aktywnie wykorzystywał na forach internetowych, na których anonimowi uczestnicy wymieniali się swoimi doświadczeniami w dziedzinie stosowania używek i przemocy. Młodzi ludzie, komunikujący się między sobą skrótowym, pełnym wulgaryzmów i dosadności językiem z radością i dumą podkreślali swoje osiągnięcia w ilości wypitego alkoholu, wypalonych papierosów, niszczenia mienia publicznego.

Wartości dydaktyczne i profilaktyczne dla naszych gimnazjalistów płynące z tego spektaklu to: problem braku autorytetów i zafałszowania podstawowego kanonu wartości etycznych w procesie dojrzewania społecznego jednostki, agresja elektroniczna, przemoc fizyczna i psychiczna w środowiskach szkolnych, profilaktyka używek: alkohol, nikotyna, dopalacze.

A. Sierak

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »