Akcja masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam!

W Zespole Szkół w Krasnosielcu 10 czerwca 2016 o godz. 10.00 przeprowadziliśmy akcję czytania, biorąc tym samym udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania – „Jak nie czytam, jak czytam!”. Organizatorem akcji było czasopismo „Biblioteka w szkole”. Miała ona na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie oraz pokazanie nieczytającym uczniom, że czytanie to powszechne zjawisko wśród ich rówieśników. Nasi uczniowie biorąc udział w ogólnopolskiej akcji czytali to na co mieli ochotę. Przyczynili się tym samym do ustanowienia rekordu czytania w jednym momencie. Uczniowie z klas I a i I b Publicznego Gimnazjum przynieśli w tym dniu swoje ulubione książki. Ubrali się też pod kolor okładek swoich książek, co umożliwiło im „granie kolorami. Czytali wybrane fragmenty, a po zakończeniu ułożyli swoje książki jedna na drugiej, tworząc z nich piramidę. Na kartkach z bloku pisali tytuły swoich ulubionych książek następnie zrobili z nich wystawkę na tablicy. W tym dniu uczennice kl. I a Julia Sobocińska, Ewa Zduńczyk i Julia Olbryś czytały także przedszkolakom z grupy IV pani Anny Daligi. Były to wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Dzieci słuchały starszych koleżanek z ogromną ciekawością W Szkole Podstawowej akcję czytelniczą zaczęliśmy pod gołym niebem – na plastyce w kl. IV b. Materiały plastyczne i zadanie było nietypowe. Dzieciaki miały napisać kredą na asfalcie tytuły swoich ulubionych książek. Na asfaltowej drodze pojawiły się mniej lub bardziej kształtne litery z napisami: Mikołajek i inne chłopaki, Karolcia, Byk jak byk, Wakacje Mikołajka, Psie smutki, Ania z Zielonego Wzgórza, Charlie i fabryka czekolady czy inne, niektóre wzbogacone rysunkami. Z kolei klasy I – III udowadniały, że można czytać wszędzie. Klasy I w pracowni komputerowej gdzie monitor może być podstawką do czytanej lektury a zamiast odgłosów stukania w klawiaturę zaszeleściły przewracane kartki. Klasy drugie czytały pod altanką ekologiczną – na rozgrzanej słońcem trawce, a gdy popadało – na klatce schodowej. Trzecioklasiści zaczytali się z kolei na ławeczkach na placu przed budynkiem szkoły. Od dziesiątej uczniowie wraz ze swoimi paniami dołączyły do akcji czytając na holu szkolnym.

A. Sierak M. Sierak