Eko – myślenie cały rok w cenie

W Publicznej Szkole Podstawowej w Krasnosielcu ekologiczne działania podejmowane są nieustannie. Akcja eko – edukacja trwa przez cały rok szkolny. Od 2010 roku zbieramy plastikowe nakrętki. Dzieciaki taszczą je do szkoły w ogromnych ilościach. Najpierw zbieraliśmy na wózki inwalidzkie dla dwóch chłopców z Makowa Maz. Tamta zbiórka się skończyła ale nawyk zbierania pozostał. I to okazało się cenniejsze. Nasza społeczność uczniowska złapała chyba jakiegoś eko – bakcyla. Od września do czerwca tego roku oddaliśmy do punktu odbioru w GOK 16 200-litrowych worków z korkami. A do wakacji zbiorą się pewnie kolejne. W ubiegłym roku szkolnym zaczęliśmy zbierać zużyte baterie. W tym roku zbiórka baterii przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Konkursu Zbiórki Zużytych Baterii w Placówkach Oświatowych „Edukujemy – pomagamy” ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego i REBA S.A.- Organizację Odzysku. Konkurs wziął na swoje barki Samorząd Uczniowski. Aby zachęcić klasy do aktywniejszego udziału SU ogłosił konkurs szkolny. Ta klasa, która nazbiera najwięcej baterii uzyska tytuł EKO – KLASY i nagrodę ufundowaną przez SU i dyrektora szkoły. Zaangażowanie jest ogromne. Zachodzę w głowę skąd oni biorą te ilości baterii ale dusza się raduje, że to nie słomiany zapał. Do końca maja zebraliśmy 264,7 kg baterii a to statystycznie ponad 1,1 kg na ucznia. Najlepsi okazali się uczniowie kl. I b, zebrali 20% całej masy, i choć konkurs się nie zakończył są zdecydowanymi liderami. W kwietniu SU ogłosił konkurs plastyczny na najładniejszą mandalę ekologiczną. Na konkurs wpłynęło ponad 30 prac. W kategorii klas I – III wygrała praca Mai Chełchowskiej z kl. I b i Amelii Leonik z kl. III a, natomiast w kategorii klas IV – VI I miejsce zajęła praca Oliwii Leonik z kl. VI a, Anna Lewandowska z kl. V b i Wiktoria Różacka z kl. VI a zajęły II miejsce, a Roksana Kowalczyk z kl. V b miejsce III. Wyróżniono prace Zuzanny Załęskiej z kl. IV a, Julii Chełchowskiej z kl. V b, Przemysława Chodkowskiego z kl. IV a, Weroniki Wronowskiej z kl. IV b i Julii Witkowskiej z kl. IV b. Od początku kwietnia zerkamy na przerwach na gniazda bocianie podglądane kamerami on line. Do pracowni przyrodniczej wpadają i starsi i młodsi, chociaż są i tacy, co wolą zerkać w akwaria i podziwiać uroki wodnego świata. A z okazji Dnia Bociana Białego – 31 maja- członkowie koła przyrodniczego przygotowali dla kolegów z klas I – III różnorodne bocianie zabawy. Impreza była tak pomyślana, aby podczas zabaw przemycić trochę wiedzy na temat budowy i zwyczajów tych zakorzenionych w naszym krajobrazie i kulturze ptaków. Drużyny układały puzzle z bocianimi obrazkami, „budowały” gniazda, „znosiły” jaja, szukały pokarmu dla młodych bocianiątek, stawały jak bociany na jednej nodze i rozwiązywały rebusy. Na koniec odpowiadały na pytania przygotowanego quizu. Kto pilnie nadstawiał uszu – nie miał problemu. Od początku trwania zabawy przedstawiciele drużyn malowali portrety bocianie. Oceniało je jury wyłonione z publiczności. Impreza była udana. Koledzy żywo dopingowali okrzykami swoich przedstawicieli i nagradzali brawami każde zadanie. Było radośnie i kolorowo. A bawiąc się poznali kilka ciekawostek z życia bocianów. Przed nami jeszcze spotkanie z leśnikiem. Lato i wakacje za pasem. Dobrze więc wiedzieć jak żyć w zgodzie z naturą i na co zwracać uwagę podczas letnich wędrówek.

Małgorzata Czarnecka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »