Tomasz Trojanowski w Amelinie

Makuszyński, Kern, Szklarski, Niziurski – to pierwsze fascynacje lekturowe Tomasza Macieja Trojanowskiego, który 15 czerwca spotkał się z młodymi czytelnikami i czytelniczkami w Filii Bibliotecznej w Amelinie. Chyba każdy pamięta z dzieciństwa przynajmniej jedną książkę, która zrobiła na nim ogromne wrażenie. Pan Trojanowski opowiadał dzieciom jak bardzo, będąc czterolatkiem, przeżywał perypetie małpki Fiki-Miki, bohaterki historyjek autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Tomek na Czarnym Lądzie Alfreda Szklarskiego pomógł mu przetrwać pobyt w szpitalu. Pierwszą książką, którą kupił samodzielnie, za własne pieniądze zebrane na lody, były Niewiarygodne przygody Marka Piegusa. Pan Tomasz Trojanowski przywiózł ze sobą cały plecak takich książek. Wyjmując je, jedna po drugiej, opowiadał jak ważną rolę w życiu mogą odegrać książki, które pomagają zmienić sposób patrzenia na świat i przetrwać trudne chwile. Książki przywiezione przez Pana Tomasza, noszące ślady intensywnego użytkowania, wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów zebranych na spotkaniu.
Tomasz Trojanowski nie tylko chętnie czyta książki dla dzieci, ale przede wszystkim je pisze. Za książkę Kocie historie otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, był także kilkakrotnie nominowany do tytułu „Literacka Książka Roku” oraz „Graficzna Książka Roku” Polskiej Sekcji Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych. Podczas spotkania autorskiego opowiedział o tym, jak powstawała jego pierwsza książka Kocie historie, której bohaterami są jego własne koty. Spod jego pióra wyszły także: Julka i Koty: kocich historii część II (2003), Kocie historie – nowe przygody: kocich historii część III (2006), Wielki powrót  (2007), Dziobaś i inni (2008); powieści: Włochacz i obca cywilizacja: minipowieść fantastyczno-przygodowa (2007),  Misja Lolka Skarpetczaka (2011). Pan Tomasz Maciej Trojanowski jest także nauczycielem, scenarzystą, dziennikarzem telewizyjnym oraz wieloletnim współpracownikiem Teatru Polskiego Radia.
Spotkanie autorskie z panem Tomaszem Trojanowskim było możliwe dzięki pozyskaniu środków w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki z Instytutu Książki i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »