Narodowe czytanie 2016

 

Tegoroczna edycja „Narodowego Czytania” została zorganizowana już po raz piąty. Jest to akcja zainicjowana w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i wspaniale kontynuowana przez obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Jej celem jest popularyzacja wielkich dzieł polskiej literatury, wzmacnianie poczucia własnej tożsamości oraz promowanie kultury żywego słowa. W tym roku jako lektura wybrana została podczas internetowego głosowania powieść „Quo Vadis”. Wybór ten ściśle wiąże się z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170 – tą rocznicą urodzin i 100 – ną rocznicą śmierci tego wspaniałego pisarza. „Quo Vadis” to jedna z najbardziej znanych na świecie powieści. Dotychczas przetłumaczona została na ponad 50 języków w 60 krajach. Śmiało można więc powiedzieć, że jest to dzieło światowej literatury. Dzięki wielkiemu sukcesowi tej powieści, Henryk Sienkiewicz, w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

Akcja powieści dzieje się w starożytnym Rzymie, podczas końcowych sześciu lat panowania okrutnego Nerona. Główny wątek to historia wielkiej miłości Marka Winicjusza, patrycjusza rzymskiego i Ligii, zakładniczki pochodzącej z plemienia Ligów, a także historia upadającego imperium rzymskiego.

Na podstawie powieści powstało kilka filmów. Najbardziej znane to: ekranizacja amerykańska z 1951 r. oraz produkcja polska z 2001 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” dzieła Sienkiewicza odbywało się w ponad 2 tysiącach miejscowości w całej Polsce, a także za granicą. Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu również w tym roku przystąpiła do tej wspaniałej akcji (już po raz czwarty). Wspólne czytanie odbyło się 3 września, w Gminnym Ośrodku Kultury. Wzięło w nim udział 38 osób. W grupie tej były osoby, które od początku uczestniczą w tym przedsięwzięciu, ale była też grupa 19 osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na publiczne czytanie. Wszyscy czytający to osoby zróżnicowane wiekowo, od młodzieży poprzez osoby pracujące, aż do emerytów, oraz o różnorodnej profesji. W czasie ponad 2-godzinnego maratonu, wszyscy obecni wysłuchali 12 fragmentów powieści. Niektórzy czytający zdecydowali się wystąpić w strojach nawiązujących do epoki. Dodatkową atrakcją była przygotowana przez Andrzeja Sieraka prezentacja multimedialna, przedstawiająca slajdy filmowe oraz wystawa o Henryku Sienkiewiczu, zawierająca najciekawsze informacje z jego życia. Można było też uzyskać pamiątkową pieczęć, którą stemplowane były książki przyniesione przez uczestników. Śmiało można więc powiedzieć, że tegoroczne „Narodowe Czytanie” to była prawdziwa uczta duchowa.

Oto wykaz wszystkich osób, które zmierzyły się z literaturą sienkiewiczowską: Andrzej Sierak, Julia Sobocińska, Ewa Zduńczyk, Marta Wieczorek, Filip Goś, Mateusz Mamiński, Katarzyna Sierak. Maria Rybacka, Elżbieta Kaczorek, ks. Szczepan Borkowski, Iza Szewczak, Jakub Kowalczyk, Bożenna Różańska, Anna Godlewska, Leszek Nowak, Anita Pakieła, Marzena Sierak, Alina Błaszkowska, Monika Dudek, Barbara Dziąba, Magda Domurad, Aneta Perzanowska, Nicola Grabowska, Anna Ferenc, Anna Larenta, Maria Kowalczyk, Wiesława Rutkowska, Mirosław Chodkowski, Tomasz Bielawski ,Krzysztof Czarnecki, Agnieszka Mikulak, Marzena Nowak, Aleksandra Rykaczewska, Aleksandra Wilkowska , Beata Larenta, ks. dziekan Andrzej Kotarski.

Krystyna Wierzbicka -Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »