Pielgrzymka do Rostkowa

W sobotę 17 września 2016 roku uczniowie klas III – VI ze Szkoły Podstawowej w Drążdżewie pod opieką nauczycieli – p. Jolanty Gacioch, p. Hanny Kęszczyk i p. Bogusławy Dudek wyruszyli na pielgrzymkę do Rostkowa – miejsca szczególnie związanego ze Św. Stanisławem Kostką. Uczniowie godnie przygotowywali się do udziału w tejże pielgrzymce. Na lekcjach religii przypominali i poznawali szczegóły życia i działalności Św. Stanisława Kostki. To zachęciło ich do aktywnego udziału w pielgrzymce. W organizację pielgrzymki zaangażowali się również rodzice uczniów. Wzięło w niej udział około 80 % uczniów z naszej szkoły. Wyjechali wczesnym rankiem, aby przed ołtarzem w Sanktuarium Św. Stanisława Kostki złożyć swoje prośby, troski, podziękowania. Pogoda tego dnia dopisała.

Najpierw autokarem udaliśmy się do Przasnysza, gdzie przed kościołem farnym, wzięliśmy udział w zawiązaniu wspólnoty, które poprowadził zespół Totus Tuus z Modlina. Potem wyruszyliśmy pieszo, 6 km do Rostkowa. W Rostkowie przeszliśmy przez Bramę św. Stanisława Kostki i wzięliśmy udział w Eucharystii, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski. W kazaniu powiedział, że miłosierdzie można świadczyć na różne sposoby: poprzez modlitwę, szczególnie w intencji chorych i znajdujących się w trudnej sytuacji, a także poprzez konkretną pomoc, w zależności od potrzeb ludzi. Hierarcha nawiązał też do hasła tegorocznej pielgrzymki „M jak Miłosierdzie”. Przypomniał bezinteresowny gest miłosiernego Samarytanina, który zaopiekował się człowiekiem potrzebującym pomocy. Zachęcił, aby taką właśnie postawę przyjmować wobec tych, którzy potrzebują wsparcia innych. W pielgrzymce do Rostkowa, poza pątnikami z diecezji płockiej, uczestniczyły także dzieci i młodzież z diecezji łomżyńskiej i toruńskiej oraz archidiecezji warszawskiej i warmińskiej. Towarzyszyli im księża, siostry zakonne, katecheci świeccy, dekanalni duszpasterze młodzieży, klerycy seminarium. Szacuje się, że w pielgrzymce wzięło udział 8,5 tysięcy osób, w tym 5 tysięcy dzieci i 3,5 tysiąca młodzieży. Każdy otrzymał opaskę na rękę z napisem „Jezu ufam Tobie”. Za organizację pielgrzymki odpowiadał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku, Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia”, dekanalni duszpasterze młodzieży. Wsparło ich KSM, Patrol „Studnia” i ZHR. Nad bezpieczeństwem młodych pątników czuwały służby porządkowe. Dzieci pełne podziwu i radości włączyły się w modlitwę i śpiewy w czasie marszu. Podążający korowód wiernych wywołał w nich wielkie zdumienie, że jest nas tak dużo. Byli dumni z siebie, że znaleźli się w tym miejscu i razem z innymi w radości podążają za słowem Bożym. Z nadzieją i ufnością wierzymy, że spotkamy się w następnym roku z naszym Patronem i innymi pielgrzymami.

Jolanta Gacioch

nauczycielka religii

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »