Wrześniowe wydarzenia w Amelinie

W dniach od 19 do 23 września 2016 roku w naszej szkole trwał „Tydzień dla bezpieczeństwa”. W tym czasie zorganizowano szereg działań i spotkań związanych z bezpieczeństwem.

W poniedziałek udaliśmy się do lasu, by wziąć udział w grze terenowej. Pamiętaliśmy o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i właściwego zachowania w lesie.

We wtorek oglądaliśmy filmy edukacyjne opowiadające o zasadach bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach i miejscach. Film składał się z 5 części: „Droga”, „Obcy”, „Pies”, „Fajerwerki”, „Narkotyki”. Obejrzeliśmy też filmik o tym, jak należy zachować się podczas ataku terrorystycznego.

W środę odwiedziła nas pani Renata Żebrowska, pielęgniarka, która zachęcała nas do zdrowego odżywiania się, a także pouczyła, jak udzielać pierwszej pomocy w razie nieszczęśliwego wypadku.

W czwartek odbyła się próbna ewakuacja. Dokładnie o godz. 10.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami przedostali się drogą ewakuacyjną do punktu zbiórki, czyli za boisko szkolne. Tam nauczyciele złożyli meldunek pani dyrektor. Wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. Ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.

Ostatniego dnia naszą szkolę odwiedził pan policjant. Przypomniał o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły. Chętnie odpowiadał na pytania uczniów dotyczące bezpieczeństwa i pracy policjanta.

Zagadnienia związane z bezpieczeństwem realizowane są nie tylko podczas Tygodnia dla bezpieczeństwa, ale przez cały rok szkolny.

W dniu 19 września br. obchodziliśmy święto naszego Patrona – św. Stanisława Kostki, do którego przygotowywaliśmy się już od kilku dni. Uczestniczyliśmy w nabożeństwach do św. Stanisława, a w sobotę 17 września liczna grupa z Amelina wzrusyza do Rostkowa – miejsca narodzin patrona dzieci i młodzieży.

18 września w Święto św. Stanisława Kostki cała społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej mszy św., którą celebrował ks. Szczepan Borkowski. Tego dnia ważne miejsce w amelińskiej świątyni zajmował sztandar szkoły.

W poniedziałkowy ranek przy płycie upamiętniającej nadanie szkole imienia stanęła warta. Uroczystość rozpoczęła swoim wystąpieniem Pani Dyrektor Bogusława Więcek. W dalszej części uczniowie klas IV – VI przedstawili montaż słowno – muzyczny poświęcony patronowi.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się Przegląd Piosenki Religijnej. W tym roku odbył się po raz drugi i zaprezentowało się 9 uczennic.

Stałym punktem obchodów Dnia Patrona jest Konkurs Wiedzy o Patronie. W VIII już edycji uczestniczyło 13 osób, a zwycięzcami okazali się:

I miejsce D. Gołota

II miejsce Ł. Klimkiewicz i K. Budna

III miejsce O. Mroczkowska.

Uczniowie kl. II i III wzięli udział w konkursie plastycznym „Szlak wędrówki Stanisława Kostki”.

Po przerwie obiadowej 6 grup liczących po 7 i 8 osób udała się do pobliskiego lasu, aby współuczestniczyć w grze terenowej, podczas której należało wykonać 7 przeróżnych zadań, m.in. rozpoznawanie odgłosów przyrody, pokonanie toru z przeszkodami, układanie puzzli, wykazanie się wiedzą o życiu św. Stanisława Kostki.

Wszyscy uczestnicy doskonale wykonali zadania i tym samym udowodnili, że zasługują na patrona, jakim jest św. Stanisław Kostka.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

Szkoła Podstawowa w Amelinie uczestniczyła w VI edycji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia i może poszczycić się posiadaniem specjalnej licencji, która upoważnia do uczestniczenia w tej akcji. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Egzaminatorzy więc sprawdzali „tabliczkową wiedzę” wśród nauczycieli szkoły, przedszkola, innych pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili naszą szkołę.

Patrole Egzaminacyjne MT pojawiły się także w sklepach, w Urzędzie Gminy

w Krasnosielcu, aby sprawdzić, jak dorośli radzą sobie z rachunkami. Okazało się, że zupełnie nieźle, bo wszystkie przepytane osoby otrzymały certyfikat „Eksperta tabliczki mnożenia”.

Na całym świecie w akcji brało udział 2977 szkół, m.in. 80 z Rosji i jedna z Meksyku.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »