Z HOLLYWOOD DO KRASNOSIELCA Czyli : Krasnosielc w Hollywood? To możliwe?

To wprost zadziwiająca historia, gdzie i jak można natknąć się na nazwę naszej miejscowości! W miejscu światowego biznesu filmowego, oddalonego tysiące kilometrów od naszego Kraju, nagle czytasz: „KRASNOSIELC, POLAND, 1857”.
Jesteś zdumiony, zaskoczony i myślisz gorączkowo, co to ma znaczyć?!!! Podróżowałeś prawie dwie doby z rodzinnego Mazowsza do zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, jesteś zmęczony, a tu czytasz wyraźnie: Krasnosielc!!! Czy to sen, czy jawa?
Z tego zadumania wyrwała Cię żona i uświadomiła, że „THE BROTHERS WARNER” (2008) to autentyczna książka o dziejach rodziny Warnerów, jaką wydała prawnuczka Benjamina Warnera (pisownia angielska), szewca z naszego sąsiedztwa, który żył z rodziną w Krasnosielcu w dziewiętnastym wieku.
Podejmujesz natychmiast decyzję: „ja muszę to mieć i dostarczyć do moich bliskich, aby podzielić się taką wyjątkową zdobyczą.”
Taka była Twoja reakcja Synu, kiedy na koniec zwiedzania STUDIO WARNER BROS, wielohektarowego miasteczka filmowego w Hollywood, wybierałeś różne gadżety jako pamiątki z tej wyprawy w sierpniu 2016 roku. Wprawdzie podczas całego urlopu zobaczyłeś jeszcze wiele innych, nie mniej ciekawych miejsc np. parki narodowe, ale to właśnie tym odkryciem zostałeś zaszokowany na długo.
Kiedy wróciłeś do Kraju, najszybciej jak to możliwe dojechałeś do rodziny w tym kochanym Krasnosielcu, aby przekazać wrażenia nie tylko krajoznawczo-turystyczne, ale i emocje związane z nabyciem tej książki. Podczas relacji i prezentowania zdjęć z urlopu dostąpiłeś „olśnienia”, mianowicie zaproponowałeś przetłumaczenie angielskiego tekstu i jego rozpowszechnienie wśród krasnosielczan. A ja pomyślałam, że to super pomysł, ale trzeba go poszerzyć na większą skalę. W tym celu znalazłam osobę, która podjęła się tłumaczenia wątku dotyczącego życia Beniamina Wrony (polska pisownia), ojca założycieli firmy Warner Bros z okresu jego zamieszkiwania w Krasnosielcu oraz okoliczności jego emigracji do Ameryki. Przesympatyczna pani Dorota Bonisławska okazała się zafascynowana taką rolą i już przy pierwszym spotkaniu razem odkrywałyśmy swoje pomysły na rozpropagowanie informacji o rodzinie Warnerów w szerszym środowisku. Takim sposobem trafiłam z książką i pomysłami do Urzędu Gminy, a tam spotkałam się z aktywnym zrozumieniem tematu. Tak zaczęła się praca zmierzająca do realizacji różnych wątków, m.in. drukowania fragmentów książki w naszych „Wieściach znad Orzyca” oraz wielu innych.

Zofia Beczak-Radomska
Syn: Bartosz Radomski

Zdjęcia dzięki uprzejmości Marleny i Bartosza Radomskich

tłumaczenie fragmentu książki The Warner Brothers

the-warner-brothers

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »