Wieczór z Simoną Kossak

Puszcza Białowieska, oraz związana z nią przez większość życia Simona Kossak, były głównymi tematami referatu, którego wysłuchaliśmy w piątkowy wieczór, 18 listopada 2016 r., w Filii Bibliotecznej w Amelinie. Niezwykły świat literacko wyrażonej puszczy przedstawiła Katarzyna Trusewicz, doktorantka z Uniwersytetu w Białymstoku zajmująca się literacką spuścizną Simony Kossak.

Simona Kossak, pochodząca ze sławnej rodziny malarzy (z „tych” Kossaków), nigdy nie była utalentowana plastycznie. Jej zamiłowaniem stały się nauki leśne, w których otrzymała tytuł profesora. Rozgłos Simonie przyniosła nie sama nauka, lecz popularyzacja nauki. Jest ona bowiem autorką nie tylko rozpraw naukowych, ale także tekstów beletrystycznych, które choć opierają się na wiedzy naukowej, przede wszystkim zachwycają swoją literackością. Simona Kossak to ekscentryczna kobieta, interesująca osobowość i dobra, choć niestety mało znana autorka książek (np. Saga Puszczy Białowieskiej), słuchowisk radiowych (cykl Dlaczego w trawie piszczy?) czy gawęd (np. Gawędy Simony Kossak. Serce i pazur).

Katarzyna Trusewicz w swoim wystąpieniu przybliżyła słuchaczom zarówno samą Simonę, jej twórczość, jak również ciekawe konteksty literackie wśród których znalazło się głośne Sekretne życie drzew Petera Wohllebena, oraz literatura dla dzieci związana z Puszczą Białowieską. Na koniec nie mogło zabraknąć dyskusji, która wywiązała się w związku z wystąpieniem.

Gościem specjalnym spotkania była prof. Elżbieta Konończuk z Uniwersytetu w Białymstoku, która jest opiekunem naukowym referentki.

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »