Warsztaty wypieku piernika

Pieczenie i zdobienie pierników to zajęcie, do którego w okresie przedświątecznym zabieramy się z ochotą. Własnoręcznie wykonane mogą być świetnym upominkiem dla najbliższych, ozdobą świątecznego stołu czy domowej choinki. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu licznie uczestniczyli w warsztatach piernikowych, zorganizowanych przez Warsztaty Kreatywne Modrasova z Inowrocławia na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego w dniu 5 grudnia 2016 r. W trakcie zajęć dzieciaki wyrabiały własnoręcznie ciasto, z którego wytłaczały w drewnianych formach przeróżnych kształtów pierniki. Podczas tej części zajęć dowiedziały się, jaka jest niezawodna receptura na najpyszniejsze ciasto piernikowe, jakich przypraw należy użyć i jak wyczarować idealny kształt. Wysłuchały legend toruńskich i kilku ciekawostek związanych z piernikami. Wszyscy pracowali z zapałem, wielu z twarzami przyprószonymi mąką. A kiedy już wszystkie dzieła wylądowały w piecu zabrano się za zdobienie pierników upieczonych nieco wcześniej. Poszły więc w ruch kolorowe pisaki cukiernicze. Ruszyła też fantazja. Bo każdy chciał wykonać jak najpiękniejszą dekorację. A kiedy w całej szkole rozszedł się zapach korzennych przypraw niejednemu przemykającemu za drzwiami uczniowi i nauczycielowi pociekła ślinka. Zapachniało świętami. Pachnące i cieplutkie pierniki zapakowano w torebki. Każdy wychodząc z zajęć z dumą dzierżył w dłoniach dwa arcydzieła szkolnego cukiernictwa. Niektórzy też natychmiast próbowali swoich wypieków. Szybko zostały po nich tylko zdjęcia, miłe wspomnienia i zadowolenie z pożytecznie i ciekawie spędzonego czasu. I obietnice, że w tym roku sami upieką świąteczne pierniki dla rodzinki.

M. Cz.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »