Spotkanie z archeologami

W dniu 16 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Drążdżewie odbyło się spotkanie z archeologami. Szkołę odwiedziły panie: Hanna Pilcicka – Ciura i Magdalena Jarmuła z Polskiego Towarzystwa Archeologicznego, które w listopadzie prowadziło na terenie naszej gminy wykopaliska. Przypadkowy znalazca we wrześniu poinformował, że odkryto tu „skarb”. Niestety oprócz opisywanych już naszyjników i bransolety z epoki brązu archeologom nie udało się już więcej nic znaleźć. Spotkanie dla uczniów trwało ponad 3 godziny, odbyło się w 3 grupach (przedszkolaki, kl. I – III oraz kl. IV – VI). Archeolożki przedstawiły na slajdach archeologiczne dziedzictwo. Opowiadały o „Skarbach ukrytych w ziemi”, a także o odkryciu zabytków z epoki brązu w Drążdżewie Małym. Dzieci dowiedziały się co to jest zabytek, zastanawiały się co to jest „skarb”, obejrzały zdjęcia starych, cennych przedmiotów, między innymi skarb monet, biżuterii, przedmiotów używanych przez ludzi tysiące lat temu. Uczniowie dowiedzieli się, że zbytki archeologiczne znajdują się pod ziemią i trzeba ostrożnie prowadzić prace wykopaliskowe. Na zabytki najczęściej natrafia się przypadkiem, np. podczas orania pola, przy budowie domu czy na zwykłym spacerze. Osoby uprawnione mają do tego celu specjalne detektory, które „wyczuwają” metal pod ziemią. Jeśli jest przypuszczenie, że w danym miejscu coś jest ukryte do pracy przystępują archeolodzy, którzy wyznaczają „poletko archeologiczne” i ostrożnie małymi łopatka zaczynają odkopywać „skarb”. Ważnie jest aby nie pomieszać warstw ziemi, bo tylko na tej podstawie można określić ile lat ma „skarb” i do czego służył. Archeolodzy bardzo skrupulatnie dokumentują swoje odkrycia, gdyż po pracach wykopaliskowych teren jest już zniszczony i tylko na podstawie dokumentacji można dowiedzieć się czegoś więcej. Do pomiarów używają specjalnych przyrządów geometrycznych, sprzętu geodezyjnego, papieru milimetrowego, robią zdjęcia, używają też dronów. Wydobyte przedmioty przekazywane są do konserwatora zabytków. Prace nad konserwacją są bardzo precyzyjne, wykonywane w rękawiczkach ochronnych. Archeolodzy warstwa po warstwie badają też ziemię.

Uczennice z naszej szkoły miały okazje z bliska przyjrzeć się pracom archeologicznym, gdyż odbywały się one na polu ich rodziców. Małgosia i Weronika dotykały skarbów odkrytych na ich polu.

Po spotkaniu każdy uczeń otrzymał na pamiątkę magnes i zakładkę, a do szkolnej biblioteki panie przekazały książki.

Uczniowie naszej szkoły tak wspominają tą niecodzienną lekcję historii:

Do naszej szkoły przyjechały dwie panie, które zajmują się archeologią. Przez godzinę opowiadały nam o epoce brązu. Każdy mógł dotknąć przedmiotów, które były na ekspozycji (były to bowiem kopie, oryginalne rzeczy są bardzo cenne i można dotykać je tylko w rękawiczkach). Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o pracy archeologów. Na naszym terenie znaleziono naszyjniki i bransolety sprzed prawie 3 tysięcy lat. Bardzo mnie zaciekawiła praca archeologów, ponieważ panie ciekawie opowiadały o niej i potrafiły nas wciągnąć w rozmowę”.

Daria W. kl. III

W piątek, 16 grudnia w naszej szkole byli archeologowie. Opowiadali nam dużo ciekawych rzeczy. Pani archeolog pokazywała nam przedmioty z epoki brązu. Najbardziej spodobał mi się garnuszek z gliny. Niedawno u mojego wujka na polu znaleziono naszyjniki i bransoletę z epoki brązu. Archeolog to bardzo ciekawy i fascynujący zawód”.

Natalia G. kl. III

Do naszej szkoły przyjechały dwie panie archeolożki. Pokazywały nam różne rzeczy pochodzące z wykopalisk, np. tarczę, miecz, garnki, naszyjniki. Opowiedziały też, że w Drążdżewie Małym znaleziono 3 naszyjniki i bransoletkę z drutu brązowego, sprzed 2.500 lat. Mieliśmy okazję obejrzeć zdjęcia znalezionych rzeczy. Spotkanie bardzo mi się spodobało, ponieważ interesuje mnie jakie skarby skrywa ziemia”.

Wiktoria T. kl. III

W piątek do naszej szkoły przyjechali archeolodzy ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich Oddział w Warszawie. U państwa Grabowskich z Drążdżewa Małego odkryto znalezisko z epoki brązu. Takich skarbów odnajduje się nieszczególnie dużo, to przedmioty, które mają około trzech tysięcy lat, więc bardzo często są w bardzo słabym stanie. Czasami są odnajdowane przez rolników podczas prac ornych na polach, więc są po prostu w częściach. Moi koledzy mieli dużą wiedzę na temat znalezionego skarbu. Panie pokazały nam na slajdach, gdzie dokładnie znajduje się miejsce wydobycia zabytków”.

Alicja Sz. kl. III

Do mojej szkoły przyjechały dwie panie archeolog: Hanna Pilcicka — Ciura oraz Magdalena Jarmuła. Przedstawiły nam prezentację multimedialną, która zawierała wyjaśnienie czym jest zabytek, co nazywamy skarbem. We wrześniu odnaleziono w mojej miejscowości biżuterię oraz fragmenty ceramiki pochodzące z epoki brązu. Prawdopodobnie kosztowności zostały tam ukryte przez ówczesnych właścicieli i nie są pozostałościami dawnego osadnictwa. Najcenniejszym znaleziskiem był naszyjnik z charakterystycznymi wypustkami, które nie wiadomo dokładnie do czego służyły. Archeolodzy przypuszczają, że do wypustek przyczepione byty różne paciorki”.

Alicja Sz. kl. III

W piątek, 16.12.2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z archeologami ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich z Warszawy. Odwiedzili nas, aby opowiedzieć nam o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się czym jest archeologia, jakich narzędzi używa archeolog, w jaki sposób wykonuje się plany wykopaliskowe. Mogliśmy obejrzeć kilka „skarbów archeologicznych”, np. krzemień, wazy gliniane, grot, zawieszki, miecz i fragmenty naczyń. W czasie pokazu slajdów dowiedzieliśmy się, że wyjątkowego odkrycia dokonano w Drążdżewie Małym. Odnaleziono tu trzy naszyjniki zdobione ornamentem rytym oraz bransoletę pochodzącą z epoki brązu sprzed około 2,5 tysiąca lat. Przedmioty powiązano z kulturą łużycką, a mogły one stanowić wyposażenie zmarłego w grobie ciałopalnym. Na zakończenie warsztatów archeologicznych otrzymaliśmy upominki: zakładki i magnesy. Dowiedzieliśmy się, że praca archeologów jest trudna, wymaga dużo czasu i cierpliwości. Jest za to bardzo potrzebna, ponieważ dzięki niej wiemy, jak wyglądało życie ludzi w przeszłości”.

Maja Sz. kl. IV i Oliwia P. kl. VI

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »