Wolontariat w szkole w Rakach

Wolontariuszem może zostać każdy, kto tylko pragnie bezinteresownie pomagać ludziom czy zwierzętom. W grudniu ubiegłego roku w naszej szkole, trwał „Tydzień wolontariatu – Pokaż że masz serce”. W tym czasie wszystkie dzieci zbierały karmę dla psów i kotów, kocyki i zabawki. Cieszymy się, że zbiórka się udała, bo oprócz tego dzieci przy pomocy rodziców wykonały także cztery piękne budy dla piesków. Akcji towarzyszyły również zajęcia biblioteczne, na których dzieci rozmawiały o rodzajach wolontariatu. Określały, jakimi cechami powinien charakteryzować się wolontariusz. Dokładnie omówiły na czym polega praca wolontariusza w schronisku dla zwierząt. Opowiadały o swoich domowych i podwórkowych zwierzętach, o odpowiedzialności, jaką człowiek bierze na siebie stając się posiadaczem zwierzęcia. O tym, jakie potrzeby zwierząt należy spełnić, by czuły się kochane, potrzebne i zaopiekowane. Na koniec zajęć dzieci wcieliły się w rolę bezdomnych, wyrzuconych bądź maltretowanych przez ludzi zwierząt. Dzieciaki wykazały się niezwykłą empatią opisując losy, uczucia i myśli „braci mniejszych”. Opowiadania dostępne są w bibliotece szkolnej do poczytania. Uwieńczeniem wszystkich działań związanych z wolontariatem było spotkanie z panią Wiesławą Rykowską – właścicielką schroniska w Kruszewie oraz Tosią – malutką, sympatyczną sunią, która czeka na adopcję. Pani Wiesia opowiedziała dzieciom, jak wygląda praca w schronisku i jakie są potrzeby rzeczowe, aby wykarmić ok. 500 psów i 30 kotów. Dzieci bardzo uważnie słuchały opowieści i zadawały dużo pytań odnośnie schroniska. Na koniec spotkania przekazały wszystkie zebrane podarunki, ciesząc się jednocześnie, że dokładają swoją małą cegiełkę dla tak ogromnych potrzeb. Właścicielka również nie kryła, radości i wzruszenia za okazałą pomoc. Tosia swoją radość także pokazała kładąc się od razu w podarowane legowisko i sympatyczną minką patrząc na wszystkich wokoło. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz rodzicom za okazane serce, bo to właśnie było celem tej akcji.

Magdalena Janowska

Marzenna Orzeł

Hanna Biedrzycka

Wolontariat w szkole w Rakach

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »