Teatrzyk Kamishibai

Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu wprowadziła nową formę pracy z czytelnikiem dziecięcym .Są to zajęcia czytelniczo-edukacyjne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Jest to tradycyjna, japońska sztuka głośnego opowiadania różnorodnych historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej drewnianej skrzynki, przypominającej teatr marionetkowy. Każda plansza przedstawia kolejny fragment powieści. Można powiedzieć, że jest to jednocześnie teatr, opowieść i książka. W Europie teatrzyk ten rozpropagowała Edith Montelle, animatorka, bibliotekarka i propagatorka sztuki opowiadania. Kamishibai jest ciekawym narzędziem edukacyjnym o bardzo szerokim zastosowaniu. Jest to alternatywna forma czytania, umożliwiająca większe pobudzenie wyobraźni dzieci, skupiających się głównie na obrazkach . Pierwsze zajęcia odbyły się w bibliotece w Krasnosielcu a uczestniczyły w nich dwie grupy przedszkolaków z miejscowego przedszkola oraz uczniowie klasy I. Po zapoznaniu dzieci z magiczną skrzynką przystąpiliśmy do opowiadania pt. „Kotka Milusia”. Jest to historia pewnego spotkania. Spotkania rozpieszczonej domowej kotki Milusi z małą myszką mieszkającą pod jesionem. Dzieci mogły przekonać się , jakie są skutki leniwego i próżniaczego życia prowadzonego przez największą kocią gwiazdę i zauważyły , że nie można żyć tylko dla siebie. Dowiedziały się też, czy kot i mysz znalazły wspólny język. Na koniec wizyty w bibliotece , najodważniejsze z dzieci próbowały swoich sił jako opowiadacze wymyślonych przez siebie bajek .
Mam nadzieję , iż teatrzyk Kamishibai zawita do nas ponownie, tym razem z inną bajką.

Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »