Kwiaty złożone w miejscach pamięci

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. Chcąc złożyć hołd Polakom poległym na naszych terenach, jak również upamiętnić ważne dla naszego kraju wydarzenia Sekretarz Gminy Krasnosielc Pani Grażyna Rogala wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Panią Ewą Grabowską złożyły symboliczne wiązanki w miejscach pamięci narodowej znajdujących się na terenie naszej gminy.

1 maja 2017 roku kwiaty zostały złożone przy pamiątkowych tablicach zamieszczonych na budynku Ośrodka Zdrowia w Krasnosielcu.

Tablice upamiętniają tragiczne wydarzenia z historii naszego regionu:

  • pierwsza powstała ku pamięci żołmierzom AK i NSZ poległym za ojczyznę podczas trwania II wojny światowej,

  • druga jest dedykowana porucznikowi Julianowi Pszczółkowskiemu ps. Myśliwiec, który zginął 1 maja 1945 roku w akcji odbicia przetrzymywanych jeńców z więzienia UB,

  • ostatnia natomiast informuje o tym, iż w 1945 roku mieścioło się w tym miejscu więzienie, gdzie NKWD i UB mordowało patriotów i żołmierzy AK i NSZ.

3 maja wieńce zostały złożone pod pomnikiem wzniesionym w hołdzie żołmierzom poległym w wojnach napoleońskich znajdującym się na obrzeżu Drążdżewa, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w krasnosielskim parku, jak również pod pomnikiem poległych i zamordowanych mieszkańców gminy Krasnosielc, znajdującym się w pobliżu kościoła parafialnego. Pomnik, na którym znajduje się znak Polski Walczącej, poświęcony jest poległym zamordowanym z terenu naszej gminy w okresie I i II wojny światowej oraz w okresie powojennym.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »