Uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakach

Strażakiem być… to wielka odpowiedzialność, odwaga i zaszczyt.

7 maja 2017 roku odbyły się gminne uroczyste obchody dnia św. Floriana – patrona strażaków.

Uroczystość ta rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji strażaków w kościele parafialnym w Krasnosielcu, której przewodniczył ks. dziekan Andrzej Kotarski. Po nabożeństwie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych i przedstawicieli wszystkich jednostek strażackich ulicami Krasnosielca. Uświetnił je występ mażoretek, które zaprezentowały układy rewiowo-marszowe w takt muzyki orkiestry dętej z Pienic.

Ciąg dalszy uroczystości odbył się na boisku Publicznej Szkoły Podstawowej w Rakach. Był to szczególny dzień dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakach, ponieważ w tym roku obchodzili jubileusz 90-lecia powstania jednostki. Całemu wydarzeniu towarzyszył również fakt nadania sztandaru tejże jednostce.

Wójt Gminy Krasnosielc wygłosił krótkie przemówienie, złożył gratulacje i przekazał pamiątkowy dyplom gratulacyjny dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakach na ręce Prezesa OSP – Cezarego Janowskiego. W imieniu Państwowej Straży Pożarnej komendant Cezary Pichała przekazał OSP w Rakach statuetkę św. Floriana i pogratulował tak poważnego jubileuszu.

Podczas uroczystości odbyło się przekazanie jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej
w Niesułowie i Pienicach wozów strażackich marki Renault i Iveco Magirus, które obecnie są niezbędne w sprawowaniu służby strażackiej. Całkowity koszt zakupu samochodów wynosił 144 000 zł i w całości został pokryty z budżetu Gminy Krasnosielc.

Na pamiątkę jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rakach oraz nadania i wręczenia sztandaru zaproszeni goście, sponsorzy jak również organizatorzy uroczyście wbijali symboliczne gwoździe na tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Święto strażackie było również okazją do wręczenia medali i odznaczeń.

Uchwałą Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznano ”ZŁOTY ZNAK ZWIĄZKU”

Druhowi Julianowi Szlaskiemu

Złoty medal „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA„ otrzymali:

1. Dh Kazimierz Iciak – OSP Raki
  2. Dh Fabian Jóźwiak – OSP Drążdżewo
  3. Dh Tadeusz Kowalczyk – OSP Drążdżewo
  4. Dh Stanisław Lisiewicz – OSP Grądy
  5. Dh Zdzisław Łada – OSP Chłopia Łąka

Srebrny medal „ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA„ otrzymali:

1. Dh Daniel Kacprzyński – OSP Drążdżewo
  2. Dh Jarosław Modzelewski – OSP Grądy
  3. Dh Marcin Rudnicki – OSP Drążdżewo