Zwiedziliśmy Toruń

W piątek, 5 maja 2017 r. uczniowie klas I-III ze szkoły w Drążdżewie udali się pod opieką nauczycieli: p. dyrektor B. Kluczek, p. A. Zega, p. E. Szewczak, p. B. Kołakowskiej i p. M. Walaska na wycieczkę do odległego o 200 km Torunia. Po 3,5 godzinnej podróży autokarem ok. godz. 10.30 dotarliśmy na miejsce. Najpierw zwiedziliśmy Dom Mikołaja Kopernika, gdzie zobaczyliśmy wystawę stałą: „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” oraz obejrzeliśmy film „Makieta średniowiecznego Torunia”. Później zwiedzaliśmy z przewodnikiem Zamek Krzyżacki. Byliśmy w podziemiach zamku, obejrzeliśmy również makietę Zamku Krzyżackiego. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowiadań przewodnika o życiu zakonników i historii zamku. Po zwiedzeniu zamku wyruszyliśmy podziwiać Toruń. Przewodnik, p. Piotr Pietrucki oprowadzał nas po Starym Mieście, ciekawie opowiadał historię Torunia i pokazywał najważniejsze zabytki tego miasta. Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną, mury miejskie, Ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa, fontannę Flisaka, pomnik pieska Filusia, unikatowy pomnik figurki osiołka. Mieliśmy okazję zwiedzić od wewnątrz i zewnątrz Bazylikę Katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz Kościół Mariacki. Ostatnim punktem wycieczki był nasz pobyt w Muzeum Toruńskiego Piernika. Tu uczestniczyliśmy
w warsztatach kulinarnych. Każdy z nas mógł samodzielnie wykonać swój własny piernik oraz zgłębić tajniki wiedzy piernikarskiej. Uczniowie obejrzeli wnętrze historycznego warsztatu piernikarskiego ze szczególnie bogatą kolekcją wysokiej klasy drewnianych form piernikarskich. Uczestniczyli
w zajęciach edukacyjnych, poznali historię piernika, zapoznali się z egzotycznymi przyprawami korzennymi używanymi do wypieku pierników. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń tuż po godz. 21.00 wróciliśmy do Drążdżewa. Wycieczka była udana. Dostarczyła nam wielu pozytywnych
i niezapomnianych wrażeń. Zakupiliśmy wiele pysznych pierników i pamiątek. Pogoda nam dopisała. Toruń to stare i piękne miasto związane z Mikołajem Kopernikiem i z słodkimi piernikami. Naprawdę warto odwiedzić Toruń, miasto z tradycjami i z wyjątkową historią.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »