Tydzień Bibliotek na naszej Gminie

Już po raz czternasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało Ogólnopolski Tydzień Bibliotek tym razem pod hasłem Biblioteka. Oczywiście! Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczynają się Dniem Bibliotekarza i Bibliotek – 8 maja i trwają do 15 maja. Jest to akcja społeczna, angażująca wszystkie rodzaje bibliotek, centra kultury, placówki oświatowe.
W ramach tegorocznej edycji Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Krasnosielcu zaproponowała swoim czytelnikom:
– Podsumowanie IX Gminnego Konkursu Czytelniczego Okładka mojej ulubionej książki /prace nadesłane na konkurs oceniła komisja konkursowa, finał konkursu 23 kwietnia/,
– wystawę zakładek do książek ze zbiorów naszej biblioteki,
– wystawę książek z autografem – książki podpisane przez twórców, którzy odwiedzili naszą bibliotekę,
– wystawę zabytków z naszych zbiorów, na wystawie prezentowaliśmy m. in.: Zielony świat Tatr z 1953r. , Starą Warszawę z 1955r. , Patrzymy na obrazy z 1956r., Dawne wojsko polskie w ilustracji z 1955r. i inne stare i wyjątkowo starannie wydane książki,
– Odwiedzili nas – to z kolei dwie tablice na korytarzu szkolnym, z zaprezentowanymi sylwetkami twórców, którzy w ostatnich latach odwiedzili naszą bibliotekę,
– ranking czytelniczy na najpopularniejszą książkę Tygodnia Bibliotek, wśród najmłodszych czytelników. Najpopularniejsze były książki Wiesława Drabika a wśród starszych największym zainteresowaniem cieszyła się seria przygód Koszmarnego Karolka
i Cwaniaczka,
– Rozpoznaj co to za książka! – na tablicy przed biblioteką zamieszczaliśmy cytaty ze znanych pozycji, należało odgadnąć tytuł i autora książki z której pochodził cytat,
– wystawę wydawnictw albumowych o Janie Pawle II z okazji zbliżającego się Dnia Patrona w Gimnazjum,
– książkowe malowanki antystresowe.
Również w Publicznej Bibliotece Samorządowej w Krasnosielcu w dniach od 8 do 15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek pod kolejną odsłoną teatrzyku Kamishibai. W tym czasie biblioteki w całym kraju (i publiczne, i szkolne) podejmują różnorodne działania mające na celu zainteresowanie książką szerokiego kręgu społeczeństwa. Ale współczesna biblioteka to nie tylko książka.
Ciekawą formą pracy są zajęcia czytelniczo -edukacyjne z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Pierwsze takie zajęcia pracownicy biblioteki w Krasnosielcu przeprowadzili
w lutym tego roku. Wspólnie z dziećmi czytaliśmy wówczas „Kotkę Milusię”. Ponieważ zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy je powtórzyć i to
w Tygodniu Bibliotek. Spotkania takie odbyły się we wszystkich bibliotekach publicznych naszej gminy: w PBS Krasnosielc oraz 3 filiach bibliotecznych: Amelinie, Drążdżewie
i Rakach. Wszystkie zajęcia przygotowała i przeprowadziła p. Anna Larenta, bibliotekarka
z Filii w Amelinie. Każde spotkanie rozpoczynało się opowiadaniem pt. „Rower Walentynki”. Tytułowa bohaterka Walentynka, jadąc rowerem spotyka 8 różnorodnych zwierząt, które proszą ją, aby zawiozła je na szczyt góry. Walentynka spełnia ich prośbę. Niestety, rower nie wytrzymuje ciężaru wszystkich pasażerów i psuje się. Wówczas Walentynka kupuje samochód i wszyscy ruszają w dalszą drogę. Opowieść ta była bardzo dobrą lekcją o przyjaźni. Podczas zajęć nie zabrakło też okazji do wspólnej zabawy, ponieważ wszystkie zwierzątka występujące w bajce, przygotowały dla uczestników specjalne zadania. Były to m.in. : taniec strusi, poszukiwanie Walentynki, łowienie rybek, kodowanie, a na koniec poszukiwanie skarbu. Ogółem odbyło się 9 takich spotkań, w których uczestniczyło około 240 dzieci: przedszkolaków oraz uczniów klas I-III.

M. Sierak A. Sierak
Krystyna Wierzbicka-Rybacka

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »