Turniej Kulinarny – udana zabawa mimo kapryśnej pogody

Pierwszy etap realizacji projektu przygotowanego przez Kółko Rolnicze „Nowe Sielczanki” mamy za sobą. W sobotę 1 lipca 2017 roku na placu zabaw w Nowym Sielcu odbył się Turniej Kulinarny. Głównym jego elementem był konkurs na dania przygotowane z dodatkiem ziół, w myśl hasła „Dodaj szczyptę ziół”. Uczestnicy wcześniej zgłaszali swój udział poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej, a w sobotę dostarczyli przygotowane dania do naszej wiejskiej świetlicy – było ich aż 46. Dnia podzielone zostały na 4 kategorie:

  1. Potrawy pochodzenia zwierzęcego ( z mięsa, ryb, sera, jajek) – tu zgłoszono 14 dań,

  2. Potrawy pochodzenia roślinnego – 13 dań.

  3. Potrawy łączone – 8 dań,

  4. Desery, napoje, nalewki – 11 produktów.

Komisja konkursowa, powołana przez zarząd naszego Kółka, nie miała łatwego zadania. Wszystkie zgłoszone dania i napoje były perfekcyjnie przygotowane, ślicznie podane, przyciągały wzrok aranżacją i kusiły smakiem. Do komisji zaprosiłyśmy: wójta Pawła Ruszczyńskiego, sekretarz Grażynę Rogala, przewodniczącą Rady Gminy Ewę Grabowską, wiceprzewodniczącego RG Tomasza Olszewika, dyrektor GOK Beatę Heromińską, kierownika MODR Barbarę Karol, radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Mirosława Augustyniaka i Mariana Krupińskiego, księdza dziekana Andrzeja Kotarskiego, sołtysa Nowego Sielca Tomasza Bielawskiego oraz właściciela sklepu Lewiatan w Nowym Sielcu – Tadeusza Kryszk. Protokół z werdyktem jury, w przerwie między opadami deszczu, odczytał wójt Paweł Ruszczyński, a zaproszeni goście wręczali laureatom nagrody.

Wyniki konkursu były następujące:

W kategorii „Potrawy pochodzenia zwierzęcego”:

I miejsce Agnieszka Koterwas, Wymysły, za Polędwiczki wieprzowe w sosie śmietanowo-musztardowym z bazylią

II miejsce Agnieszka Badek, Krasnosielc, za Siekane ziołowe kotleciki z kurczaka

III miejsce Małgorzata Kołakowska, Pienice, za Filet z piersi kurczaka nadziewany mozzarellą, suszonymi pomidorami i ziołami

Wyróżnienie: Dorota Różacka, Nowy Sielc, za wyśmienity ser podpuszczkowy z ziołami

W kategorii „Potrawy pochodzenia roślinnego”:

I miejsce Wiesława Mróz, Nowy Sielc, za Ziołowe placuszki z cukinii

II miejsce Anna Kołakowska, Pienice, za Pierogi z farszem buraczanym

III miejsce Irena Heromińska, Drążdżewo, za Surówkę z rukoli z bazylią

Wyróżnienie: Maria Ambroziak, Amelin, za Warzywny bigosik z ziołami

W kategorii „Potrawy łączone”:

I miejsce Beata Jurczewska, Grądy, za Tostową babeczkę

II miejsce Dorota Włodarska, Karolewo, za Pasztet z jaj i pieczarek z nutą bazylii

III miejsce Mariola Budna, Pienice, za Sałatkę z piersi kurczaka z selerem naciowym

Wyróżnienie: Elżbieta Zduńczyk, Niesułowo, za Pierogi z ziołowo-mięsnym farszem

W kategorii „Desery, napoje, nalewki”:

I miejsce Beata Wronowska, Nowy Sielc, za Ciastka z fetą i ziołami

II miejsce Regina Rogala, Nowy Sielc, za Ciasto Leśny Mech

III miejsce Marcin Ryłka, Ruzieck, za napój imbirowo-miętowy

Wyróżnienie: Katarzyna Żebrowska za Tort bezowy z truskawkami i miętą

Spośród wszystkich dań komisja wybrała także jedno, które było najbardziej oryginalne. I tak nagroda specjalna przypadła w udziale Zofii Podpora z Nowego Sielca za połączenie smaku słodkiego arbuza ze słonym serem feta i ziołami, a wszystko to w formie sałatki w ślicznie wydrążonym koszyku z arbuza. Pozostali uczestnicy odebrali gadżety – kubeczki.

Po ocenie jury wszystkie smakołyki trafiły na stół pod namiotem i każdy odwiedzający festyn mógł ich skosztować. Powodzeniem cieszyły się też ciasta i domowe napoje, przygotowane przez panie z Sielca Nowego oraz kiełbaski i kaszanka z grilla. Dziękujemy naszemu sponsorowi, Tadeuszowi Kryszk, za te produkty! Przy stoliku WORD odbywał się konkurs wiedzy o ruchu ulicznym i losowanie roweru. Szczęście dopisało Julii Sęk z Wymysłów. Gratulujemy!

Konkursy rodzinne poprowadziła Urszula Dembicka. Wszyscy utworzyliśmy olbrzymie koło i bawiliśmy się razem w takt piosenki o czarnych jagódkach. Potem były jeszcze konkursy z rozpoznawaniem ziół, diagramy z wykreślanką, układanie jak największej ilości słów z podanego hasła, a wszystko to przy wtórze śmiechu i wzajemnego dopingu. Uczestnicy dostali drobne nagrody za udział. Zabawę przerywał co jakiś czas deszcz, aż wreszcie zakończył nasz festyn o 22.00.

Kółko Rolnicze „Nowe Sielczanki” dziękuje serdecznie zaproszonym gościom za przybycie i wzięcie udziału w ocenie naszych dań, za włączenie się do wspólnej zabawy. Wielkie podziękowania składamy też pracownikom GOK: Beacie Heromińskiej, Patrykowi Rolka, Kazikowi Mackiewiczowi za duży wkład pracy i wsparcie przy realizacji projektu, pani Urszuli Dembickiej za przygotowanie i poprowadzenie ciekawych konkursów rodzinnych, Piotrowi Dembickiemu za obsługę grilla, Sylwii Wronowskiej i Wioletce Pieńkosz za poprowadzenie zabaw rodzinnych, sołtysowi Tomaszowi Bielawskiemu za ogromną pomoc w przygotowaniu imprezy i fotorelację, paniom z KR „nowe Sielczanki” za wielkie zaangażowanie i ogrom pracy oraz wszystkim wolontariuszom, bez których wysiłku Turniej Kulinarny nie był tak udaną imprezą.

Kolejnym etapem naszego projektu „Magia ziół w tradycyjnej rodzinnej kuchni” będzie jednodniowy wyjazd do Podlaskiego Ogrodu Ziołowego w Korycinach na Podlasiu, 30 sierpnia br. Zapraszamy do zapisywania się na wyjazd, a pierwszeństwo mają osoby biorące udział w konkursie kulinarnym.

Projekt „Magia ziół w tradycyjnej rodzinnej kuchni” jest współfinansowany z budżetu gminy Krasnosielc.

Teks : Małgorzata Bielawska

Foto: Tomasz Bielawski

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »