Dożynki Powiatu Makowskiego i Dni Krasnosielca 2017 r.

Dożynki, Święto Plonów- tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż- jak podaje słownik języka polskiego. Święto to obchodzone jest w Polsce od wielu lat  i połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.
Tradycją w naszym powiecie jest, że corocznie dożynki powiatowe odbywają się
w innej gminie. W tym roku – 3 września Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim zorganizowało dożynki w Krasnosielcu przy współpracy z Gminą Krasnosielc, łącząc obchody święta plonów z obchodami Dni Krasnosielca.
Uroczystość rozpoczęto tradycyjnie od Mszy Świętej, która odbyła się w plenerze, na placu targowym w Nowym Krasnosielcu koncelebrowanej przez ks. Andrzeja Kotarskiego
w intencji rolników, ich pracy i tegorocznych plonów. W trakcie Mszy Św. zostały poświęcone wieńce dożynkowe, które przywieźli przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu makowskiego. Wieńce te były wyeksponowane przy scenie, gdzie stanowiły przepiękną dekorację, a jednocześnie nawiązywały do dziękczynnego charakteru spotkania. Starostami dożynek byli właściciele wyróżniającego się w powiecie makowskim gospodarstwa rolnego – Edyta i Dariusz Zabielscy z Woli Józefowo, gm. Krasnosielc.
Przybyłych gości powitali gospodarze uroczystości – starosta Zbigniew Deptuła i wójt Paweł Ruszczyński. Zbigniew Deptuła podziękował rolnikom za trud i szacunek, jaki okazują ziemi, która odwdzięcza się obfitymi plonami. Życzył im wytrwałości, sprzyjającej pogody i pomyślnych zbiorów w przyszłości.
Obrzęd dożynkowy wykonał Regionalny Zespół Ludowy „Karniewiacy”, który również podczas trwania uroczystości umilał obecnym czas swoimi występami. Ważnym momentem dożynkowego święta było podzielenie się chlebem upieczonym z tegorocznych zbiorów. Smakowicie wyglądające bochenki upiekła piekarnia” Piekarski” s. c.
z Krasnosielca. Starostowie dożynkowi przekazali chleb staroście Zbigniewowi Deptule, który z szacunkiem przyjął dar i obiecał, że będzie dzielił nim sprawiedliwie, aby nikomu go nie zabrakło.
Święto plonów to także corocznie okazja do uhonorowania właścicieli wzorowo prowadzonych gospodarstw. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym roku odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” uhonorował 8 rolników. Najwyższe rolnicze wyróżnienie z rąk Podsekretarza Stanu, Rafała Romanowskiego otrzymali: Ryszard Olkowski z gminy Krasnosielc, Mirosław Kwiatkowski z gminy Krasnosielc, Radosław Lis z gminy Krasnosielc, Piotr Stepnowski z gminy Rzewnie, Andrzej Dąbek z gminy Rzewnie, Andrzej Małkowski z gminy Rzewnie, Robert Borucki z gminy Rzewnie, Mirosław Dzwonkowski z gminy Rzewnie.
Również Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał swoje odznaczenia, które w jego imieniu wręczył Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mirosław Augustyniak i starosta Zbigniew Deptuła. Honorowym Medalem Pro Masovia, uhonorowani zostali Zakład Stolarski „KORNIK” Regina i Józef Kowalczyk z Amelina oraz Gospodarstwo Rolne Edyta i Dariusz Zabielscy z Woli Józefowo. Marszałek przekazał również dyplomy uznania dla 13 wyróżniających się przedsiębiorców oraz rolników z powiatu makowskiego.
Dożynkom towarzyszyły stoiska: KRUS, MODR, ARiMR, Kurpiowsko-Mazowieckiego Związku Pszczelarzy, a także innych firm związanych z rolnictwem. Można było także obejrzeć eksponaty z Małego Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie i wygrać nowy rower w konkursie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ostrołęce. Szczególnie wielu zainteresowanych przyciągnęły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, które oferowały domowe wypieki oraz swojskie potrawy.
W drugiej części niedzielnego spotkania, dotyczącej bezpośrednio Gminy Krasnosielc, na scenie pojawiali się przeróżni artyści. Z ogromna przyjemnością oglądaliśmy występy lokalnych artystów tj. Orkiestra OSP z Pienic pod przewodnictwem Rafała Wilkowskiego, chór KGW z Grabowa przy akompaniamencie Marka Franciszka Czajki oraz grupa taneczna działająca przy GOK, która prowadzi Agnieszka Gałązka. Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim zorganizowała podczas trwania festynu rozgrywki dla dzieci na rowerowym torze przeszkód. Osoby dorosłe mogły spróbować swoich sił podczas jazdy motorem na symulatorze. Atrakcje te zorganizowano w ramach programu „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Równolegle na placu były inne bezpłatne atrakcje: fotobudka, eurobungee, reflektomierz, aktywne gogle, stoisko animacji z balonikami i malowaniem twarzy oraz mega bańkami. Wśród zgromadzonych na placu ludzi przechadzały się mega maskotki i postaci z bajek, z którymi można było zrobić zdjęcie. Na scenie zaś, było gwarno i kolorowo. Swoje umiejętności prezentowały cztery tancerki -„Magia samby”, które w pięknych strojach prezentowały tańce latynoamerykańskie. Kolejna grupa artystów, równie kolorowa, zachęcała widzów do wspólnego śpiewu wiązanką najpopularniejszych piosenek i pieśni cygańskich. Zespół „Talizman” porwał do tańca część widowni. Popołudnie i wieczór naszego festynu to czas, kiedy miłośnicy gatunku muzycznego disco polo bawią się najlepiej. Tegoroczne, XIX Dni Krasnosielca, uświetniła swoją obecnością Magdalena Niewińska oraz zespół „Eratox”. W dobrych nastrojach, roztańczeni mieszkańcy naszej gminy oraz przybyli goście bawili się na dyskotece prowadzonej przez dwa zespoły Ymax oraz Prestige do północy. W trakcie dyskoteki odbyła się jeszcze jedna atrakcja, tym razem nie na scenie i nie na placu lecz na niebie, ponieważ był to pokaz pirotechniczny. Przepiękne fajerwerki na tle muzyki przyprawiały widzów o gęsią skórkę. Ciarki na plecach pojawiały się także tych osób, które odważyły się na przejażdżkę na wesołym miasteczku na 35-ciometrowej zabawce, która rozpędzała się do prędkości 100 km na godzinę.
Organizatorzy już dziś zapraszają wszystkich zainteresowanych na Jubileuszowe- XX Dni Krasnosielca w 2018 r.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »