Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

Z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki w 2017 r. obchodzony jest Rok Bohatera. W związku z tym 18 października młodzież Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu odpowiedziała na zaproszenie Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy i jego małżonki Pani Agaty Kornhauser-Dudy. W Pałacu Prezydenckim w Sali Kolumnowej odbył się koncert poświęcony naszemu Bohaterowi.

,,To spotkanie ma wymiar absolutnie szczególny z dwóch przyczyn. Po pierwsze jest to Rok Kościuszkowski, rok Tadeusza Kościuszki, rok 200. rocznicy śmierci naczelnika wielkiego pierwszego polskiego powstania narodowo-wyzwoleńczego; naszego wielkiego bohatera narodowego. To także ostatnie miesiące poprzedzające rozpoczęcie niezwykle ważnego, podniosłego dla nas roku stulecia odzyskania niepodległości. I w tych dwóch niezwykle ważnych okolicznościach spotykamy się dzisiaj w Pałacu Prezydenckim’’ – tymi słowami powitał nas Pan Prezydent.

Mieliśmy okazję wysłuchać 60 minutowego koncertu, na który złożyły się kompozycje
w wykonaniu: Łukasza Krupińskiego (zwycięzcy 7. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino, Finalisty Międzynarodowego Konkursu Ferruccia Busoniego
w Bolzano oraz zwycięzcy Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych w Hanowerze
i Aachen). Kolejne utwory wykonała orkiestra Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Ciekawym elementem był melodramat na orkiestrę
i recytatora, którym był Paweł Królikowski (polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny
i dubbingowy). Koncert zakończyła ,,Fantazja -dur na tematy polskie’’ na fortepian (Łukasz Krupiński) i orkiestrę (Chopin University Chamber Orchestra pod nadzorem dyrygenta Marcina Nałęcz Niesiołowskiego).

Koncert był kolejnym punktem obchodów Roku Tadeusza Kościuszki. Miesiąc temu braliśmy udział w lekcji o naszym patronie. ,, Tadeusz Kościuszko – Człowiek Idei’’ to wystawa plenerowa zorganizowana przez Muzeum Historii Polski.

Anna Ferenc, Nikole Grabowska, Marta Zabielska
– uczennice klasy IIILO

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »