Żywa lekcja historii z grupą rycerską

1 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Amelinie wzięli udział w „żywej” lekcji historii, którą przeprowadziła grupa widowiskowo – historyczna „Arkona” z Torunia.  „Rycerze” zapoznali uczniów z historią XVII – wiecznej Polski, opowiedzieli o królu Batorym, Kazimierzu i Janie III Sobieskim.

Pokazali zbroje husarskie, stroje wieśniaków i szlachty. Przedstawili zasługi husarii w obronie Wiednia w wyparciu Turków z Europy. Uczniowie dowiedzieli się również kilku ciekawostek dotyczących rycerzy i ich stroju. Na przykład okazało się, że husarze nie mocowali skrzydeł do zbroi, ale do siodła. Kacper miał możliwość przymierzenia prawdziwej zbroi rycerskiej, a pozostali uczniowie wysłuchali  uwagą nazw poszczególnych jej elementów (np. karwasz, napierśnik, naplecznik, naramiennik).
Byliśmy w końcu świadkami wygranego pojedynku króla z powstańcem kozackim oraz pokazu wystrzału z broni palnej. Uwieńczeniem lekcji był konkurs wiedzy historycznej. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci wybijanych na miejscu srebrnych monet niezwykłej wartości (głównie pamiątkowej).

 Te „lekcje historii” przybliżają dzieciom historię naszego kraju.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »