Betlejemskie Światło Pokoju 2017

Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce zapłonęło w tym roku po raz 27. Zorganizowano je po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Austriackie radio i telewizja każdego roku wybiera dziecko, które odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przekazuje do Wiednia. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. W tym roku przywieźliśmy Betlejemskie Światło Pokoju z Sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotarł do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju, aby w czasie Bożego Narodzenia ogień Betlejemski stał się dla wszystkich żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”. My, harcerze rozpalamy światło w sobie i przekazujemy je innym ludziom, aby zorientowani na światło, nie wierzyli w ciemność, ale w jasność dnia, nie uginali się przed złem i zawsze ufali w nieskończone możliwości dobra.

W niedzielę 17 grudnia 2017r. 15 – osobowa reprezentacja 25 Krasnosielckiej Drużyny Harcerskiej podjęła się udziału w betlejemskiej sztafecie. Światło z Betlejemskiej Groty odbieraliśmy w wypełnionej harcerzami Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie. Uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się na mszy św., której przewodniczył abp. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Zwracając się do harcerzy powiedział: „Jesteście grupą młodych ludzi, którzy chcą dać z siebie więcej po to, żeby jeszcze więcej otrzymać. (…) .Harcerstwo ma ogromne zasługi, przede wszystkim w tym, że wychowuje człowieka, wychowuje go do solidarności, do miłości Ojczyzny, do miłości Boga i miłości bliźniego”. Koncelebrant – kapelan Chorągwi Stołecznej ZHP ks. Rafał Łaskawski zabierając głos powiedział: „Świat dziś potrzebuje odważnych twórców pokoju, a harcerze chcą zostawić świat trochę lepszym niż go zastali”, dodał, że „dzisiejszy świat potrzebuje świadectwa – nie pouczeń” i wezwał wszystkich harcerzy, aby płomień z Groty Narodzenia Jezusa „wzniecali w sercach innych ludzi podczas swojej służby każdego dnia”. Po zakończeniu mszy zgromadzeni w kościele harcerze z zapalonymi lampionami zwartym szykiem przemaszerowali na bulwar nad Wisłę. Tam BŚP na Praską stronę Wisły do katedry pw. Św. Floriana przewiozły policyjną motorówką drużyny wodniackie. Ruszy ono dalej na północ Polski, do Gdańska.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Nasi druhowie przekazali płomień BŚP i jego przesłanie dyrektorom placówek oświatowych w Krasnosielcu, do GOK, Biblioteki Samorządowej, na ręce ks. Proboszcza i Wójta Gminy Krasnosielc. Niech trafi do wszystkich mieszkańców gminy. Niech wpatrzeni w blask tego światła otwierają swoje serca, otwierają swoje drzwi, spoglądają przez okna swoich domów, szkół, kościoła, urzędu i nie odwracają swoich dłoni od drugiego człowieka, który jest w potrzebie, od biedy i nieszczęścia. Czas, aby przesłanie z Betlejem dotarło do wszystkich z nową mocą, bowiem współczesny człowiek i świat potrzebuje tego Światła. Niech naszym postępowaniem kieruje wrażliwość i przyzwoitość. Niech dzięki naszej wspólnej służbie na rzecz ludzi spełnią się prośby.

To były bardzo serdeczne, wzruszające i radosne spotkania. Towarzyszył im śpiew i harcerska pogoda ducha. Nie zabrakło też świątecznych i noworocznych życzeń.

M.Cz.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »