Wizyta obcokrajowców w Krasnosielcu – Projekt Kidspeak

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Krasnosielcu dzięki współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu nawiązała kontakt z międzynarodową organizacją studencką AIESEC, działającą przy SGH w Warszawie. Efektem tej współpracy był przyjazd dwojga wolontariuszy, którzy przez 5 dni prowadzili w naszej szkole warsztaty w języku angielskim. Celem projektu jest uczenie tolerancji, poszerzanie horyzontów poznawczych, rozbudzanie zainteresowania światem oraz dostrzeżenie istoty nauki języków obcych.

W dniach 11-16 lutego 2018 r. , w murach Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu gościli „egzotyczni goście” – Shuning z Chin i Ronak z Indii. Studenci szybko nawiązali kontakt z naszymi uczniami, podbili ich serca swoją otwartością i ciekawością. Dzięki nim nasi wychowankowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody, klimatu, historii a także kultury i obyczajowości Indii oraz Chin. Wszystkie zajęcia prowadzone przez Shuning i Ronaka odbywały się w języku angielskim, więc również uczniowie, zmuszeni sytuacją, prowadzili konwersacje w tym języku. Była to doskonała okazja do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej. Wreszcie angielskie słówka wbijane z takim mozołem w uczniowskie głowy miały okazję zaistnieć w realnej sytuacji wymagającej porozumienia. Był to odpowiedni moment, aby swobodnie porozmawiać w języku angielskim, kształcić umiejętności słuchania, ale także zadawania pytań. Niezwykłą popularnością cieszyły się zajęcia taneczne, które prowadził Ronak oraz nauka chińskiej kaligrafii. Nasi uczniowie długo przygotowywali się do wizyty obcokrajowców, opracowując prace na konkurs języka angielskiego na najlepszy plakat informacyjny o Indiach lub Chinach. Shuning i Ronak z przyjemnością pogratulowali zwycięzcom oraz wręczyli nagrody na specjalnie zorganizowanym z tej okazji Walentynkowym apelu. Zwycięzcy Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej mieli także okazję zaprezentować swoje talenty, śpiewając angielskie przeboje o miłości.

Bardzo staraliśmy się, by nasi goście mogli jak najwięcej doświadczyć w czasie pobytu w naszej szkole, dlatego już pierwszego dnia gimnazjaliści oprowadzili studentów po Krasnosielcu, pokazując im najciekawsze miejsca m.in. Synagogę. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy oraz Pani Dyrektor GOK zorganizowaliśmy także projekcję filmu o słynnych braciach Werner, których niezwykła historia zaciekawiła zarówno Shuning, Ronaka, jak i naszych uczniów. Kolejne popołudnie spędziliśmy w Warszawie, oglądając musical „Piloci” w Teatrze Roma, przedstawienie dosłownie odebrało nam wszystkim mowę  . Ronak miał okazję odczuć na własnej skórze zmianę klimatu ucząc się jeździć na nartach w stacji narciarskiej w Rybnie, gdzie wybrał się razem ze swoją „polską rodziną”. Shuning natomiast, mile spędziła czas z Dianą G. oraz jej rodziną w kręgielni.

 Po zajęciach Shuning i Ronak byli gośćmi w rodzinnych domach naszych uczniów, gdzie mieli okazję lepiej poznać polskie zwyczaje, tradycje i obyczajowość oraz w praktyce pokosztować sławnej polskiej gościnności, za co serdecznie dziękujemy Państwu Grabowskim oraz Drążek.

Był to tydzień pełen wrażeń, atrakcji, zabaw, ale przede wszystkim nauki w niezwykle atrakcyjnej, nietypowej formie. Mamy nadzieję, że to doświadczenie zmotywowało uczniów do nauki języków obcych i zaowocuje w przyszłości.

Nad przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwała p. Monika Kowalczyk (nauczyciel języka angielskiego, koordynator projektu Kidspeak) oraz pozostałe nauczycielki języka angielskiego p. Edyta Błaszczak, p. Anna Zasztoft oraz p. Agnieszka Radomska (nauczyciel WOSu). Projekt nie doszedłby do skutku gdyby nie przychylność nauczycieli i pracowników oraz wsparcie finansowe Dyrekcji naszej szkoły. Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz zaangażowanie.

Monika Kowalczyk

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »