Harcerski Kurs Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

W sobotę 12 maja harcerze z 25 Krasnosielckiej DH uczestniczyli w niecodziennej zbiórce. Gościli w swojej harcówce ratowników z Harcerskiego Klubu Ratunkowego „RENIBUS” z Przasnysza, który działa przy Hufcu Przasnysz. W teorii i praktyce goście udzielali nam cennych informacji dotyczących pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. Druhna Magda instruowała jak zadbać o własne bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy poszkodowanym, jak się zachować w przypadku gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha. Druhny Weronika, Małgosia, Klaudia, Natalia i druh Mateusz pokazywali jak podchodzić do poszkodowanego, jak sprawdzać przytomność i oddech, jak układać w pozycji bezpiecznej i co ważnego przekazać, gdy dzwonimy po pomoc na numery alarmowe. Potem wszyscy „kursanci” wykonywali te ćwiczenia w grupach, aby dobrze utrwalić zdobytą wiedzę i umiejętności. Uczyliśmy się jak postępować z poszkodowanym przytomnym Na manekinach ćwiczyliśmy resuscytację krążeniowo-oddechową, na wypadek, gdyby trzeba było przywrócić poszkodowanemu oddech. Ratownicy przywieźli ze sobą również apteczki, pokazywali ich wyposażenie i uczyli bandażować rany i zabezpieczać złamane kończyny. Wiemy, jak zaopatrzyć ranę po ukąszeniu i oparzeniu, jak rozpoznać udar słoneczny i jak pomóc w omdleniu. To ten rodzaj pożytecznej wiedzy i umiejętności, które lepiej, żeby nigdy się nie przydały. Ale ponieważ harcerz zawsze niesie pomoc potrzebującym – dobrze, żeby wiedział jak jej udzielić. „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”(JP II). Trzygodzinne warsztaty zakończyły się krótkim egzaminem, a ich uczestnicy otrzymali dyplomy młodego ratownika.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »