Wycieczka do Olsztynka, Niekielkowa i Olsztyna

We wtorek, 22 maja 2018 r. uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Drążdżewie wyruszyli wraz z opiekunami – p. A. Zega, p. B. Kołakowską, p. E. Szewczak i p. M. Walaskiem na wycieczkę do Olsztynka, Niekielkowa i Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku. Dzieci poznały cykl powstawania szkła i gotowego produktu oraz komponenty potrzebne do jego wytwarzania. Uczestniczyły w lekcji teoretycznej oraz pokazie praktycznym. Z zaciekawieniem obserwowały tworzenie szklanych przedmiotów, które błyskawicznie i precyzyjnie powstawały w rękach hutników. Obserwowały jak powstają szklane cudeńka – ptaszki, kwiaty, serduszka, które cieszą oko. Zachwyt wzbudziła też wystawa artystycznych przedmiotów wykonanych ze szkła. Dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą, odpowiadając na pytania z czego powstaje szkło, w jakiej temperaturze jest wytapiane i jak nazywają się narzędzia wykorzystywane do tworzenia szklanych arcydzieł. Czworo dzieci za prawidłowe odpowiedzi otrzymało szklane serduszka. Następnie odwiedziliśmy Zwierzyniec Warmiński w Nikielkowie pod Olsztynem. Jest on prowadzony przez Państwa Wiesławę i Henryka Prokopowiczów. Na terenie około 18 hektarów oraz w zabudowaniach gospodarskich, klatkach i wolierach mieszka wiele różnorodnych gatunków zwierząt. U Państwa Prokopowiczów znajdują dom oraz odpowiednią opiekę i traktowanie. Gospodarze bardzo o nie dbają, są z nimi bardzo związani, traktują je jak członków rodziny. Pan Henryk potrafi bardzo ciekawie opowiadać o swoich podopiecznych. Wie, z jakich terenów pochodzą, jakie mają zwyczaje, czym się żywią. Zna orientacyjną wagę i „wzrost” zwierząt, ich nazwy gatunkowe. Najwspanialsze jest jednak to, że prawie wszystkie zwierzęta są oswojone. Dzieci mogły je pogłaskać, dotknąć, niektóre wziąć na ręce. Mogły też pod okiem gospodarzy nakarmić zwierzęta pokrojoną marchewką, jabłkiem czy suchym chlebem, który jest dla wielu z nich prawdziwym przysmakiem. W gospodarstwie można spotkać między innymi: strusie, krowy zebu, krowy szkockie, kangury walabia bennetta, daniele, owce awassi, owce kameruńskie, owce somalijskie, kuce szetlandzkie, kuce fiordzkie, kuce haflinger, osła, świnki morskie, lamy, kozy kameruńskie karłowate, barany francuskie, króliki wiedeńskie podpalane, króliki rasy baran francuski, gęsi kubańskie, gęsi bernikla białolica, gęsi tybetańskie, kaczki mandarynki, kaczki karolinki, kurki silki jedwabiste, bażanty złote, bażanty królewskie, bażanty łowne, papugi. To była doskonała lekcja przyrody. Dzieci bardzo dużo się nauczyły bawiąc się przy tym wspaniale. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w hurtowni spożywczej ,,ABER Sp. z o. o.’’ w Olsztynie. Dzieci dowiedziały się jak przechowywane są przeróżne produkty spożywcze: mrożonki, słodycze, koncentraty, herbaty, makarony, ryże, kasze, cukier, przyprawy, przetwory owocowo – warzywne, soki, wody, napoje, desery, karma dla zwierząt, produkty dedykowane do szerokiej gastronomi. Bardzo dziękujemy pracownikom hurtowni za oprowadzenie i prelekcję na temat zdrowego żywienia, a także za słodki poczęstunek. Następnie nadszedł czas na lekcję astronomii. Dzieci w Olsztyńskim Planetarium obejrzały na seans pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”, który był odpowiedzią na najbardziej nurtujące ludzkość pytania: Dlaczego świeci Słońce? Jak „działa” Księżyc? Jak zmieniają się pory roku? Jak wygląda jesienne niebo nocą? To niezwykle pasjonujący seans, który w sposób bardzo prosty wyjaśnił w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują życie na Ziemi, jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży oraz lądowań na Srebrnym Globie. Uczestnikom bardzo podobał się pokaz. W prosty i zabawny sposób przedstawione zostały najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować na nocnym i dziennym niebie. Ostatnim punktem wycieczki był pobyt w sali zabaw „Małpi gaj”. Dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak: wielopoziomowe konstrukcje z labiryntami, zjeżdżalnie, rurowe ślizgi, tuby, baseny z piłkami, ścianki wspinaczkowe, mini pojazdy i wiele innych. Dzieci były bardzo odważne, bez trudu pokonywały przeszkody i zanurzały się w kolorowych piłeczkach. Zadowoleni i pełni wrażeń o godz. 21:00 wrócili z wycieczki, gdzie przed szkołą na dzieci czekali stęsknieni rodzice. Wycieczka była udana. Pogoda i humory dopisywały wszystkim.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »