Klasa II a zwiedzała Olsztyn

W dniu ósmego czerwca uczniowie kl. II a Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu wybrali się wraz z opiekunami – wychowawczynią Aliną Błaszkowską i panią Iloną Wójcik na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym etapem podróży było zwiedzanie gotyckiego zamku krzyżackiego w Nidzicy. Dzieci zobaczyły eksponaty ukazujące najstarszą historię Prusów , zamku i miasta, zdjęcia Nidzicy sprzed I i II wojny światowej . W zbrojowni mogły zobaczyć kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem. Zaciekawiło je wyposażenie mazurskich chałup oraz sprzęty użytku domowego. Zwiedziły Salę Rycerską dawną kancelarię wójta , kaplicę i refektarz. Zobaczyć tu można było piękne XV wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienie. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy wizytą na sali widokowej – dawnego krzyżackiego spichlerza z pięknym starym drewnianym obelkowaniem i gankami wartowniczymi oraz panoramą na miasto . W tej sali mieści się obecnie ,, Galeria pod Belką ”. W gotyckiej scenerii sal zamkowych organizowane są również koncerty, wernisaże, konferencje, bankiety, biesiady i bale. Dzieci z żalem opuszczały zamek , ale czekały na nie kolejne atrakcje. W Olsztynie przywitał nas przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób zapoznał dzieci z historią Olsztyna, oprowadził nas po Starym Mieście, do którego można wejść przez Wysoką Bramę. Zwiedziliśmy XIV wieczny zamek oraz pochodzącą z tego samego czasu katedrę św. Jakuba. Przy pomniku Mikołaja Kopernika dzieci mogły zrobić zdjęcia oraz kupić pamiątki przedstawiające Olsztyn. Aby nieco ochłonąć od upału udaliśmy się do trzy poziomowego aquaparku w Pluskach. To był wspaniały czas na relax i dobrą zabawę. Oprócz basenów różnych rozmiarów znajduje się tu brodzik dla dzieci z mini zjeżdżalnią , z zielonym dinozaurem plującym wodą. Dużo emocji dostarczyła dzieciom rwąca rzeka , w której zabawy nie miały końca. Zrelaksowane dzieciaki udały się do olsztyńskiego planetarium na seans astronomiczny ,, Ziemia , Księżyc, Słońce”. Dowiedziały się w przystępny sposób dlaczego świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku ? Co się dzieje na niebie? Były to podstawy wiedzy o Kosmosie. Następnie odwiedziliśmy mieszczącą się w tym samym budynku nowoczesną multimedialną bibliotekę ,, Planeta 11”, która pełni funkcję nie tylko biblioteki , ale także centrum kultury. Dla chwili wytchnienia dzieci ochłodziły się przy pobliskich fontannach. Pełne wrażeń i emocji dzieciaki wracały do stęsknionych rodziców. Z wycieczki były bardzo zadowolone.

Wychowawca klasy II a Alina Błaszkowska

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »