Aktywne lato krasnosielskich seniorów

W Gminie Krasnosielc Seniorzy spotykają się nie tylko w klubie, by wziąć udział  w zajęciach rehabilitacyjno – ruchowych, kosmetycznych, kulinarnych, czy też różnego rodzaju spotkaniach, ale też po to, by uprawiać turystykę.

Po pierwszym rajdzie rowerowym, organizowanym wspólnie z Gminną Biblioteką Samorządowa, przyszła kolej na dalsze wyprawy. Dnia 21 czerwca już o świcie wyruszyli Seniorzy by jak najszybciej znaleźć się w Wilnie i tam zwiedzać wspaniałe zabytki tego miasta, a mianowicie: cmentarz na Rossie, Katedrę, Cerkiew, Muzeum A. Mickiewicza, Starówkę i centralny punkt stolicy Litwy – Ostrą Bramę. Lejący się z nieba żar (38 stopni Celsjusza) dał się wszystkim we znaki i dlatego chętnie udali się do Troków, gdzie mogli podziwiać zamek, posiedzieć nad jeziorem i po prostu odpocząć po całym dniu. Następnego dnia było również sporo do zwiedzania, czyli: Pokamedulski Klasztor w Wigrach z apartamentami Papieża Jana Pawła II i Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego. Potem był atrakcyjny rejs po jeziorze łodzią z przezroczystymi bulajami w dnie, które umożliwiają obserwację życia podwodnego. Bazylika w Sejnach z neobarokowymi organami, drewniany kościół, Kaplica i cudowne źródełko w Studzienicznej – to ciekawe miejsca, jakie udało się zobaczyć w drodze powrotnej tej interesującej trasy. Tak się rozpoczął początek sezonu dla „zapalonych” krasnosielckich turystów, którzy wkrótce mieli udać się w kolejne, ciekawei atrakcyjne miejsca.

W dniu 10 lipca wyruszyli na wycieczkę śladem rodu Krasińskich i nie tylko. Tak więc poznawanie regionu rozpoczęli od wieży ciśnień w Krasnem, gdzie mieści się obecnie Gminny Ośrodek Kultury i gdzie zgromadzono pamiątki rodziny Krasińskich. Potem zwiedzali kościół z oryginalnymi freskami, epitafiami oraz katakumbami z bogato zdobionymi nagrobkami, z którego historią zapoznał w bardzo ciekawy sposób miejscowy proboszcz ksiądz Krzysztof Kujawa. Drugi etap wycieczki wiódł do Opinogóry, majątku m.in. Zygmunta Krasińskiego. Tam też mogli zwiedzić Muzeum Romantyzmu, dworek i oficynę, kościół, park, by następnie w towarzystwie dyrektora Muzeum P. Romana Kochanowicza (naszego ziomka) zjeść obiad w przepięknej oranżerii.

Z Opinogóry trasa wiodła do Gołotczyzny, gdzie Seniorzy zwiedzali Muzeum Pozytywizmu, Dworek Aleksandry Bąkowskiej , park, a następnie do Ciechanowa prosto na Zamek Książąt Mazowieckich. W drodze powrotnej Seniorzy zwiedzili jeszcze Sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie.

Kolejna wycieczka to wyjazd do Św. Lipki i Mrągowa. Seniorzy mogli nie tylko podziwiać wspaniałą świątynię w Świętej Lipce, zapoznać się z jej historią, ale także wysłuchać niesamowitego koncertu organowego. Po drodze do Mrągowa można było podziwiać ciekawe kompozycje egzotycznych roślin w ogrodach pokazowych
w Marcinkowie, a po obiedzie w Mazurskiej Chacie w Mrągowie przez godzinę mogli odpoczywać podczas rejsu tramwajem wodnym po jeziorze Czos. Czarne chmury nad Mrągowem, które pojawiły się pod koniec rejsu uniemożliwiły obejrzenie Małej Gali Festiwalu Piosenki Kresowej. Mimo to w dobrych humorach wszyscy szczęśliwie powrócili do domu i wkrótce planowana jest kolejna wycieczka. Dokąd? Na razie nie ma jeszcze ostatecznej decyzji.

Nieco inny charakter miało kolejne wydarzenie w życiu Krasnosielckich Seniorów. Na błoniach nad rzeką Orzyc został zorganizowany piknik integracyjny, w którym udział wzięło 43 osoby. Śmiechom i śpiewom nie było by zapewne końca, gdyby nie natarczywe komary, które nieustannie przypominały o konieczności powrotu do domu. Nie zniechęciło to naszych aktywnych Seniorów i już 1 września odbył się kolejny rajd rowerowy, zorganizowany wspólnie z Publiczną Biblioteką samorządową, w którym uczestniczyło 45 dorosłych osób (głównie seniorów). Wkrótce też kolejne spotkanie nad Orzycem – Święto Pieczonego Ziemniaka.

Ważnym wydarzeniem w dotychczasowej działalności Klubu Seniora było nadanie honorowego członkostwa Panu Profesorowi Heronimowi Olenderkowi, który uczestniczył w wakacyjnych spotkaniach i obiecał, że jeszcze nie raz tu zajrzy.

Wszystkie imprezy plenerowe i spotkania zostały upamiętnione na fotografiach,  a zadowoleni turyści mają już kolejne plany.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »