Twórczość Bułata Okudżawy w wykonaniu duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska

W niedzielę 28 października 2018r. w GOK Krasnosielc odbył się kolejny koncert z cyklu „Jesienne spotkania aktorsko-autorskie”, które realizujemy przy współudziale Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego dało nam możliwość, zaproszenia do naszej gminy i naszego ośrodka kultury znakomitych gości. Trzeci z cyklu pięciu spotkań poświęcony był twórczości Bułata Okudżawy, w wykonaniu duetu Andrzej Korycki, Dominika Żukowska.
Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych wykonawca współczesnych piosenek żeglarskich. W świecie muzycznym zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów: „Magda”, „Struna za struną”, „Chciałem być żeglarzem”, „Byle dalej” i w.in.
Od ponad 10 lat Andrzej występuje w duecie z Dominiką Żukowską, z którą wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku. Duet Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej od lat fascynuje się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami…

Pasja Andrzeja Koryckiego do pieśni wspomnianych artystów zrodziła się w latach 80-tych – w czasach Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, na którym to jego interpretacje ballad rosyjskich zostały nagrodzone Samowarem.
Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Włóczęga”, „O мойcынок”, „Kozacka przypowieść”, „Миленькийтымой”, ” Эхзагулял…”. Tak było i tym razem. Wykonawcy, wyśpiewując rosyjskie pieśni, zabierali publiczność w świat wspomnień i wzruszeń. Ballady nawiązujące do słowiańskiej wrażliwości i kultury, mimo upływającego czasu, nie tracą na swej popularności i zawsze znajdują szeroką rzeszę odbiorców.
Andrzej Korycki i Dominika Żukowska podczas swojego występu znieśli całkowicie  klasyczny podział na artystę i widza, zdobywając kontakt z publicznością i zapraszając do wspólnego śpiewania tych znanych i lubianych utworów.

Duet ten swoją twórczością zapisał już wiele kart historii. W niedzielę 28 października 2018r. wspólnie zapisaliśmy kolejną kartę. Mam nadzieję, że będzie to taka karta i takie wspomnienia, do których będziemy z przyjemnością wracać.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »