Spotkanie z podróżnikiem – Krzysztofem Nowakowskim

Dnia 24.04.2019r. Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu zorganizowała dla uczniów klas V i VI ze Szkół Podstawowych w Krasnosielcu i w Drążdżewie spotkanie pn. Psim zaprzęgiem przez życie z Krzysztofem Nowakowskim – podróżnikiem, maszerem, miłośnikiem gór i psich zaprzęgów. Podróżnik przybył na spotkanie ze swoim czworonożnym przyjacielem -Henią rasy Alaskan husky, która jest liderem psiego zaprzęgu. Lider to bardzo silny pies, który potrafi samodzielnie podejmować decyzje i sam poprowadzić zaprzęg.

Pan Krzysztof wspomagając się bogato popartą zdjęciami i filmem prezentacją multimedialną, przybliżył uczniom zagadnienia związane z psimi zaprzęgami. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, a także tego, jak wyglądają przygotowania do wyprawy oraz zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami. Wyprawa psim zaprzęgiem wymaga niezwykłej dyscypliny i siły wewnętrznej. Mimo dokładnego planowania może być nieprzewidywalna.

Nasz gość sporo miejsca poświęcił również na opowieść o swoich wyprawach. Ulubionym celem jego eskapad jest fińskie Jezioro Inari, położone w Laponii, na północ od koła podbiegunowego. Zamarznięte od listopada do czerwca, o rozbudowanej linii brzegowej długości ponad 3 km, jest idealnym miejscem dla organizowania tego typu wypraw.

Maszer mówił także o wyścigach psich zaprzęgów, w których brał udział – szczególnie norweskim Finnmarksløpet, który rozgrywany jest w okolicy miejscowości Alta na północy kraju. Doświadczenia z tego właśnie wyścigu stały się kanwą dla książki zatytułowanej „23 kilometr”, którą napisał nasz gość, która wzbogaciła księgozbiór naszej biblioteki oraz filii bibliotecznej w Drążdżewie.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali podróżnika oraz chętnie zadawali pytania.

To było niecodzienne spotkanie, w końcu nie często można, w naszym klimacie, porozmawiać z prawdziwym  maszerem.

E. Ochtera

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »