Spotkanie z pisarką Jolantą Reisch-Klose

W środę 8 maja 2019 r. Publiczna Biblioteka Samorządowa w Krasnosielcu z okazji Tygodnia Bibliotek zorganizowała 3 spotkania z pisarką Jolantą Reisch-Klose.

Pani Jolanta jest autorką książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarką, tłumaczką z języka angielskiego, założycielką i wykładowczynią Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury. Spotkała się z dziećmi, aby opowiedzieć  im o swojej twórczości. W poszczególnych placówkach w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiadała o tym, jak powstają jej książki oraz skąd bierze pomysły na ich napisanie. Pani Reisch – Klose szczególną uwagę zwróciła na funkcje, jakie w życiu czytelnika pełnią książki.

Pierwsze spotkanie pn. „Jak nie dać się nabrać na fake newsa? Wyzwania współczesnych mediów” odbyło się w Szkole Podstawowej w Rakach dla uczniów klas IV-VIII. Pisarka wspólnie z dziećmi szukała odpowiedzi na pytanie dlaczego informacja rządzi światem, jak zadawać właściwe pytania oraz dlaczego etyka jest tak ważna w zawodzie dziennikarza.

Drugie spotkanie pn. „ Kreatywne czytanie- czyli po drugiej stronie książki” odbyło się w Szkole Podstawowej w Krasnosielcu dla uczniów klas VII. Podczas spotkania pisarska próbowała, wraz z młodzieżą, odpowiedzieć na pytanie dlaczego warto czytać książki. Przekonywała, na przykładach swoich utworów, że dzięki czytaniu pogłębiamy swoją wiedzę, rozwijamy wyobraźnię i słownictwo. Poruszona też została kwestia nowych profesji związanych ze współczesnymi mediami – influencer, bloger,  ghostwriter.

Na koniec pisarka spotkała się z dziećmi z grupy III i IV z Przedszkola w Krasnosielcu. Tematem przewodnim była opowieść pt: „Snuj się, snuj bajeczko”. Autorka zaprezentowała najmłodszym czytelnikom swoje 3 bajeczki : „Przygody kropelki Amelki”, „Ćma Beatka szuka mamy” oraz „Wielka przeprowadzka Fasolki Karolki”. Książeczki pani Jolanty mają walor terapeutyczny, pozwalają bowiem przezwyciężyć dziecięce lęki jednocześnie rozbudzają ciekawość świata i przybliżają najmłodszym takie zjawiska przyrodnicze jak cyrkulacja wody w atmosferze.

Podczas wszystkich spotkań autorka opowiedziała skąd wziął się pomysł pisania książek dla dzieci, dlaczego lubi właśnie  bajki i jak ważna w życiu jest wyobraźnia. Pani Jolanta bardzo przystępnie tłumaczyła słuchaczom jak rodzą się pomysły na książki i jak sama zaczęła pisać bajki.

Na spotkaniach dzieci dowiedziały się co to jest bajka i czy bajki mogą leczyć, a także co zrobić żeby przezwyciężyć swoje dziecięce lęki np. żeby tak jak autorka nie bać się ćmy.

Uczestnicy spotkań dowiedzieli się również, że istnieją co najmniej trzy powody, dla których warto czytać. A są to: możliwość nauczenia się czegoś nowego, okazja do wzbogacenia wyobraźni oraz wartości terapeutyczne książki.

Dzieci zadawały bardzo wiele pytań odnośnie pracy pisarza, na które autorka wyczerpująco i chętnie odpowiadała.

Dziękujemy autorce oraz uczestnikom za miłe spotkanie.

E.Ochtera

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »