Uczniowie w aptece

Kolorowe mydło mam.

Szybko się umyję sam.

Czoło, nosek, uszy, szyję.

Szczotką zęby raźno myję.

Ręce, nogi, plecy, brzuch.

Patrzcie jaki ze mnie zuch!

Każda metoda wyrabiania i utrwalania nawyku dbania o swoje zdrowie i urodę jest słuszna i dobra. Można na przykład nauczyć na pamięć wierszyka takiego jak wyżej, można urządzać pokazy, prelekcje i warsztaty na temat higieny osobiste, można pokazywać reklamy środków higieny. Można też, tak jak uczniowie klasy II a Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu, wybrać się do apteki, by nauczyć się jak własnoręcznie wykonać niepowtarzalne kolorem, zapachem i kształtem swoje własne mydło.

Fachową pomoc w czasie lekcji oraz niezbędny sprzęt i materiały zapewnił Pan Maciej –właściciel apteki.

Pan Maciej czuwał, by każde dziecko wykonało swoje mydło zgodnie z recepturą, a więc kolejno:

  • umieścić w foremce suszone kwiatki, koraliki i inne elementy dekoracyjne;
  • skropić je kilkoma kroplami wybranego olejku zapachowego (róży, truskawki czy gumy balonowej);
  • podgrzać glicerynę, tak by była w stanie płynnym;
  • dodać do niej parę kropli wybranego barwnika (czerwonego lub niebieskiego);
  • całość dokładnie wymieszać;
  • zalać rozpuszczoną masę mydlaną do foremek;
  • odstawić i odczekać 20 minut aż zastygnie.

Uformowane, kolorowe i pachnące mydełka uczniowie zabrali do szkoły, gdzie następnego dnia starannie zapakowali je w przezroczystą folię i zawiązali kolorowymi wstążeczkami. Tak przygotowane upominki postanowili wręczyć swoim mamom z okazji Dnia Matki

Przy okazji wizyty w aptece uczniowie zapoznali się również z jakże trudną pracą aptekarza. Z wielkim zainteresowaniem oglądali sprzęt aptekarski – szczególnie zainteresowała ich stara szalkowa waga z odważnikami, na której precyzyjnie odmierzano różne substancje potrzebne do wykonywania maści, syropów, proszków i innych lekarstw.

Ta wyprawa przekonała uczniów do dbania o własne zdrowie, czystość i higienę osobistą, a w przypadku konieczności do korzystania z usług aptekarzy.

Anna Chodkowska

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »