Letni przełom u seniorów

 

W życiu seniorów nie ma miejsca na nudę. Zima , wiosna, czy lato – zawsze dzieje się coś ciekawego. Kontynuowane są regularnie zajęcia ruchowe pozwalające utrzymać sprawność fizyczną a jednocześnie przygotowujące do kolejnych zajęć wymagających dobrej kondycji. Bo przecież potrzebna jest dobra forma, aby sprostać wysiłkowi związanemu z wyprawami w terenie, a do takich należała majowa wycieczka do Płocka. Tam trasa wiodła na historyczne stare miasto z pięknymi kamienicami, rynkiem i przyległymi kościołami. Seniorzy podziwiali najstarszy zabytek tego miasta tj. katedrę z jej słynnymi drzwiami , na których są cenne płaskorzeźby, a także jej wnętrze opisywane w detalach przez przewodnika. Muzeum Diecezjalne to bogaty zbiór rekwizytów o wartości historycznej i artystycznej np. : rękopisy, meble, złotnictwo, obrazy rzeźby , szaty liturgiczne. Wzgórze Tumskie tuż nad Wisłą to punkt widokowy, z którego widać szeroką panoramę na dolinę rzeki oraz osiedla na jej drugim brzegu, znacznie niżej położonym i z tego powodu czasem zalewanym podczas powodzi. Po regeneracji sił i wypoczynku dla nóg pora na spacer po Ogrodzie Zoologicznym. Tam rozmaitość gatunków zwierząt i akwarium z ciekawymi okazami zatrzymało wiele osób na dłuższą chwilę, ale deszcz zmusił do skrócenia szczegółowego zapoznania się z życiem tych egzotycznych osobników. Jednak nie zmienił pogodnej atmosfery panującej wśród naszych turystów, którzy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń z tej wyprawy do siedziby biskupów mazowieckich.

Inny rodzaj aktywności to wyjazdy na pływalnię, gdzie jest okazja poćwiczyć w wodzie pod okiem fachowej instruktorki w rytmie odpowiedniej muzyki. Żeby sprostać jej zadaniom należy zadbać o zasób energii, co seniorzy realizują na zajęciach kulinarnych . Przygotowuje je każdorazowo inna grupa pań pod okiem tej, która chce się podzielić swoim sprawdzonym przepisem.

O bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich też nie zapominają. Okazją do poszerzenia wiedzy o zasadach korzystania z publicznych dróg i bezpiecznej pracy w gospodarstwie rozmawiali z policjantem , który na konkretnych przykładach omawiał metody zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom na drodze i nie tylko .

Czerwiec to dobra pora na pierwszy w tym sezonie piknik nad Orzycem. W gronie około 60 osób nie zabrakło dobrego humoru, wspólnego śpiewania
i ochoty do pieczenia kiełbasek na ognisku pomimo gorącego i suchego powietrza.

Oprócz zajęć rehabilitacyjno – ruchowych w Klubie Seniora dbanie
o sylwetkę odbywa się również na chorzelskim basenie z udziałem 25 osobowej grupy uprawiającej aqua-aerobik. Ponadto systematycznie spotyka się inna grupa na zajęciach umuzykalniających. Osoby lubiące muzykę mają okazję ćwiczyć wspólne śpiewanie znanych i nowych piosenek biesiadnych
i turystycznych przy akompaniamencie akordeonu. Inną formą zajęć dla ducha są spotkania plastyczne, podczas których osoby z talentem w dłoniach wytwarzają cudeńka z kolorowych papierów, wstążek, tasiemek pod czujnym okiem doświadczonej artystki – seniorki.

Na kolejną wycieczkę wybraliśmy się w czerwcu do Warszawy, a tam Pałac i park królewski w Wilanowie z ciekawymi obrazami i bogatym wyposażeniem wnętrz. Kolejny Pałac, tym razem na wodzie, w Łazienkach
z pięknym parkiem. Potem spacer w plenerze alejami Ogrodu Botanicznego
w Powsinie z oryginalnymi nasadzeniami oraz egzotycznymi roślinami
w oranżerii, to cały dzień w ruchu, nie tylko we wnętrzach, lecz również na powietrzu. Po tylu atrakcjach obiad smakował wybornie, a wrażenia zostały
w pamięci na długo.

Spośród wielu osób tworzących codzienność klubowiczów zebrała się aktywna grupa kilku seniorów tzw. Aktywna sześćdziesiątka, która złożyła wniosek zatytułowany „Senior aktywny nie tylko w domu” i otrzymała dofinansowanie ze Stowarzyszenia Radomskie Centrum Przedsiębiorczości
w ramach projektu pn. „Bony dla seniorów” ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt ten przewiduje następujące zadania:

1.Aerobik i inne zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu.

2.Gra terenowa na terenach leśnych w celu polepszenia sprawności
i powiększenia zasobu wiedzy n/t historii gminy Krasnosielc

3.Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego.

4.Rajd rowerowy zakończony ogniskiem integracyjnym.

5.Piknik n/Orzycem – podsumowanie projektu.

Kolejny wyjazd zaplanowano na sierpień. Tym razem będzie to trzydniowa wycieczka do Wieliczki, Krakowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej. O wrażeniach napiszemy po powrocie z wojaży.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »