Gminne obchody 101- rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W ubiegłym roku obchodziliśmy 100- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku 10 listopada uczciliśmy już 101 rocznicę wolności Polski, poprzez śpiew piosenek i pieśni patriotycznych podczas Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych.

Śpiew towarzyszył naszym przodkom w chwilach narodowych triumfów, jak również w momentach tragicznych. Śpiewano dla pokrzepienia serc, a także z rozpaczy i bólu. Każdy
z utworów patriotycznych ma swoja historię, ściśle połączoną z dziejami Polski.

Dobrze by było, aby osoby wykonujące te piękne pieśni i piosenki sięgnęli do źródeł i zapoznali się z okolicznościami ich powstawania. Podczas konkursu, na stoliku, wyłożono dwie książki, aby osoby zainteresowane mogły zapoznać się nieco z historią niektórych pieśni, a także
z bohaterami- patriotami walczącymi dla Polski.

Spotkanie w GOK rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania Hymnu Narodowego,
a następnie po wystąpieniu Wójta Gminy Krasnosielc, wręczono nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego „Ludowo to znaczy kolorowo”. Prace nagrodzone wyeksponowano na tablicach. Oto lista osób nagrodzonych, które nagrody odebrały podczas Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych:

Klasa I:

Miejsce I- Zofia Nikodym- Amelin

Miejsce II- Piotr Czajkowski- Krasnosielc

Miejsce III- Aniela Krajewska -Drążdżewo

Bartosz Ryłka- Amelin

Kl. II

Miejsce I- Oliwier Grabowski- Amelin

Miejsce II- Wojciech Jóźwik- Krasnosielc

Miejsce III- Natalia Bobińska -Raki

Kl. III

Miejsce I- Aleksandra Jóźwik- Krasnosielc

Miejsce II- Karolina Janowska- Krasnosielc

Miejsce III- Julia Grabowska -Raki

Julita Chmielińska- Drążdżewo

oraz

Miejsce I- Wiktoria Ryłka-Amelin

Miejsce II- Julia Mizerek- Amelin

Miejsce III- Lena Grabowska- Amelin.

Do konkursu piosenki stanęło 17 solistów i 5 zespołów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Krasnosielc. Repertuar był szeroki. Usłyszeliśmy Rotę, Rozkwitały paki białych róż czy piosenkę Ułani, ułani, malowane dzieci, ale coraz częściej młodzież i opiekunowie sięgają do współczesnego repertuaru. Mieliśmy okazję usłyszeć takie utwory: Jesteś bohaterem z rep. M. Szpaka, Dziewczyna z granatem rep. K. Sawczuk, Cisza. Modlitwa Katyńska, Legiony rep. M. Ziółko & TABB, Kolędę warszawską rep. Margaret. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca, dyplomy oraz nagrody rzeczowe:

W kategorii solistów kat. młodsza

I miejsce: Zuzanna Orzeł

II miejsce: Alicja Borowa

III Maria Grabowska

Alicja Monika Regulska

W kategorii solistów kat. starsza

I miejsce: Katarzyna Stancel

II miejsce: Dawid Dzięcioł

Oliwia Piórecka

III miejsce: Joanna Tupacz

Julia Gołota

W kategorii zespoły

I miejsce: Zespół „Tacy My”- uczniowie kl. IIIB- Krasnosielc

II miejsce: Zespół wokalny ze SP w Rakach

Zespół wokalny ze SP w Amelinie

III miejsce: Koło muzyczne- SP Krasnosielc

Harcerze- Krasnosielc

Dziękujemy wszystkim występującym oraz nauczycielom przygotowującym dzieci i młodzież do występów.

Ponadto z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 2019 r.
o godz. 10.00 w kościele parafialnym p.w. św. Jana Kantego w Krasnosielcu odprawiona została Msza Św. w intencji naszej Ojczyzny. W nabożeństwie uczestniczyła również Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Pienic, która oprawą muzyczną uświetniła Mszę Świętą. Na uroczystość przybyli przedstawiciele straży i szkół wraz ze swymi pocztami sztandarowymi.

Po koncercie patriotycznym władze gminy złożyły kwiaty w miejscach upamiętniającym walki naszych rodaków o wolną Polskę.

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »