Konsultacje społeczne- ochrona powietrza

Konsultacje społeczne

Ruszają konsultacje projektu nowego programu ochrony powietrza

 

Realizując obowiązek opracowania programu ochrony powietrza wynikający z implementacji do porządku prawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłoszonego 22 lutego 2018 r. dotyczącego skargi C-336/16, ale przede wszystkim w celu poprawy stanu powietrza na terenie województwa mazowieckiego oraz w celu ograniczenia skutków i czasu trwania przekroczeń norm jakości powietrza, Zarząd Województwa Mazowieckiego przygotował projekt nowego programu ochrony powietrza, którego integralną częścią jest plan działań krótkoterminowych.

Program został opracowany ze względu na substancje, których stężenia przekroczyły normy w 2018 r.: pył zawieszony PM10, pył zawieszony PM2,5, benzo(a)piren, i dwutlenek azotu (tylko w przypadku strefy aglomeracja warszawska).

Program dotyczy całego obszaru województwa mazowieckiego (4 stref łącznie: aglomeracji warszawskiej, miasta Płock, miasta Radom oraz mazowieckiej).

Oprócz zadań organów administracji publicznej w programie określone zostały obowiązki podmiotów korzystających ze środowiska i osób fizycznych, w tym m.in. konieczność przekazywania informacji o wymianie źródeł ciepła (§20 i §21 uchwały, załączniki nr 6 i 11 do uchwały).

Opinie organów ochrony środowiska

Nie bez znaczenia dla opracowywanego dokumentu są opinie organów ochrony środowiska. Dlatego też Zarząd Województwa Mazowieckiego zwrócił się o zajęcie stanowiska w sprawie programu do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, starostów oraz ministra właściwego do spraw środowiska, a także właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska i właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,.

Termin wydania ww. opinii upływa 26 marca 2020 r.

Twoje zdanie się liczy!

Program ochrony powietrza jest aktem prawa miejscowego i dotyczy wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Dlatego też, aby umożliwić społeczeństwu wypowiedzenie się na temat przygotowanego projektu Zarząd Województwa Mazowieckiego planuje przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Konsultacje ruszają 2 marca 2020 r. i trwać będą do 23 marca 2020 r.

Weź udział w spotkaniu informacyjnym!

Aby przybliżyć wszystkim zainteresowanym cele i założenia programu zorganizowane zostaną spotkania informacyjne. Będą one miały charakter otwarty. Spotkania odbędą się zgodnie z przedstawionym poniżej harmonogramem.

Tabela Harmonogram spotkań informacyjnych dotyczących projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu

Miejsce spotkania informacyjnego Data
i godzina spotkania
Gmina
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
w Warszawie
ul. Jagiellońska 26

03-718 Warszawa

 

6 marca 2020 r.
godz. 11.00
Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Zakroczym, Czosnów, Leoncin, Pomiechówek, Legionowo, Nieporęt, Serock, Jabłonna, Wieliszew, Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Strachówka, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno, Tarczyn, Lesznowola, Prażmów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek, Halinów, Dębe Wielkie, Mrozy, Siennica, Stanisławów, Cegłów, Dobre, Kałuszyn, Jakubów, Józefów, Otwock, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie-Jeziory, Wiązowna, Piastów, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Raszyn Milanówek, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Baranów, Jaktorów, Żabia Wola, Błonie, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, Izabelin, Kampinos, Leszno, Stare Babice Sochaczew, Teresin, Iłów, Nowa Sucha, Młodzieszyn, Brochów, Rybno, Żyrardów, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki
Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
w Ostrołęce
ul. Piłsudskiego 38

07-410 Ostrołęka

 

9 marca 2020 r.
godz. 11.00
Ostrołęka, Maków Mazowiecki, Różan, Czerwonka, Karniewo, Krasnosielc, Młynarze, Płoniawy-Bramura, Rzewnie, Sypniewo, Szelków, Myszyniec, Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Olszewo-Borki, Rzekuń, Troszyn, Ostrów Mazowiecka, Brok, Andrzejewo, Boguty-Pianki, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Szulborze Wielkie, Wąsewo, Zaręby Kościelne, Przasnysz, Chorzele, Czernice Borowe, Jednorożec, Krasne, Krzynowłoga Mała, Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie
Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku
ul. Kolegialna 19
09-402 Płock
11 marca 2020 r.
godz. 9.30
Płock, Gostynin, Sanniki, Pacyna, Szczawin Kościelny, Drobin, Gąbin, Wyszogród, Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Łąck, Mała Wieś, Nowy Duninów, Radzanowo, Słubice, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Sierpc, Gozdowo, Mochowo, Rościszewo, Sierpc, Szczutowo, Zawidz
Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie
ul. Wodna 1
06-400 Ciechanów
11 marca 2020 r.
godz. 14.00
Ciechanów, Glinojeck, Gołymin-Ośrodek, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin, Sońsk, Mława, Dzierzgowo, Lipowiec Kościelny, Radzanów, Strzegowo, Stupsk, Szreńsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo, Płońsk, Raciąż, Czerwińsk nad Wisłą, Baboszewo, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Raciąż, Sochocin, Załuski, Pułtusk, Gzy, Obryte, Pokrzywnica, Świercze, Winnica, Zatory, Bieżuń, Lubowidz, Żuromin, Kuczbork-Osada, Lutocin, Siemiątkowo
Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
w Siedlcach
ul. Wiszniewskiego 4

08-110 Siedlce,

 

12 marca 2020 r.

godz. 11.00

Siedlce, Garwolin, Łaskarzew, Pilawa, Żelechów, Borowie, Górzno, Maciejowice, Miastków Kościelny, Parysów, Sobolew, Trojanów, Wilga, Łosice, Huszlew, Olszanka, Platerów, Sarnaki, Stara Kornica, Mordy, Domanice, Korczew, Kotuń, Mokobody, Paprotnia, Przesmyki, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie, Zbuczyn, Sokołów Podlaski, Kosów Lacki, Sterdyń, Repki, Bielany, Jabłonna Lacka, Sabnie, Ceranów, Węgrów, Łochów, Grębków, Korytnica, Liw, Miedzna, Sadowne, Stoczek, Wierzbno
Delegatura Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
w Radomiu

ul. Kościuszki 5a

26-600 Radom

 

13 marca 2020 r.

godz. 11.00

Radom, Białobrzegi, Wyśmierzyce, Promna, Radzanów, Stara Błotnica, Stromiec, Kozienice, Garbatka Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Magnuszew, Sieciechów, Lipsko Chotcza, Ciepielów, Rzeczniów, Sienno, Solec nad Wisłą, Przysucha, Borkowice, Gielniów, Klwów, Odrzywół, Potworów, Rusinów, Wieniawa, Pionki, Iłża, Skaryszew, Gózd, Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Przytyk, Wierzbica, Wolanów, Zakrzew, Szydłowiec, Chlewiska, Jastrząb, Mirów, Orońsko, Zwoleń, Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów, Grójec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą, Warka, Belsk Duży, Błędów, Chynów, Goszczyn, Jasieniec, Pniewy

Gdzie zapoznać się z dokumentem?

Projekt programu dostępny jest do pobrania w wersji elektronicznej pod adresem na dole strony.

Wersja papierowa programu jest dostępna w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03 – 718 Warszawa (III piętro, pokój 308 i 314) od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00-15:00).

Jak zgłosić uwagi i wnioski?

Uwagi do programu można zgłaszać:

  1. w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa;
  2. ustnie do protokołu;
  3. za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym, na adres: powietrze@mazovia.pl

Uwagi i wnioski należy zgłaszać na formularzu dostępnym do pobrania na dole strony.

Co dalej?

Wszystkie opinie, uwagi i wnioski wniesione w terminie zostaną rozpatrzone przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Zgodnie z przepisami prawa Program ma zostać uchwalony do 15 czerwca 2020 r.

Dodatkowe informacje

W przypadku pytań bądź wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Emisji i Ochrony Powietrza:

e-mail: powietrze@mazovia.pl

Klauzula informacyjna:

Uprzejmie informujemy, że administratorem danych osobowych jest Województwo Mazowieckie, dane kontaktowe: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa, tel. (22) 59-79-100, email: urzad_marszalkowski@mazovia.pl, ePUAP: /umwm/esp. Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym można skontaktować się pod adresem e-mail: iod@mazovia.pl.

Pani/Pana dane osobowe:

  1. będą przetwarzane zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO),  podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze wynikającego z art. 91 ust. 9 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2019 r., poz. 1396, z późn. zm.), w celu dokonania szczegółowej analizy uwag, wniosków i opinii wniesionych w trakcie konsultacji do projektu uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu;

  2. mogą być udostępnione podmiotom uprawnionym do ich otrzymania na podstawie przepisów prawa oraz świadczącym obsługę administracyjno-organizacyjną Urzędu;
  3. będą przechowywane nie dłużej, niż to wynika z regulacji dotyczących archiwizacji;

W granicach i na zasadach opisanych w przepisach prawa, przysługuje Pani/Panu prawo żądania:

  1. dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania;
  1. wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (szczegóły na stronie internetowej https://uodo.gov.pl).

Podanie danych osobowych jest dobrowolne.

Pliki do pobrania

Uchwała sejmiku

Załącznik nr 1 – Informacje ogólne na temat lokalizacji i topografii stref w województwie mazowieckim

Załącznik nr 2 – Informacje na temat przekroczeń

Załącznik nr 3 – Przewidywany poziom substancji w powietrzu w strefach objętych programem

Załącznik nr 4 – Scenariusze wielkości emisji substancji w powietrzu

Załącznik nr 5 – Kierunki i zakres działań niezbędnych do osiągnięcia poziomów substancji w powietrzu

Załącznik nr 6 – Informacje dotyczące planowanych do podjęcia odpowiednich działań

Załącznik nr 7 – Analiza stanu powietrza w strefach

Załącznik nr 8 – Zakres i rodzaj działań krótkoterminowych

Załącznik nr 9 – Ogólna strategia udostępniania informacji

Załącznik nr 10 – Zakres i układ przekazywanych informacji

Załącznik nr 11 – Wzór informacji o wymianie źródła ciepła

Załącznik nr 12 – Uzasadnienie zakresu zagadnień określonych i ocenionych w programie ochrony powietrza

Załącznik nr 13 – Uzasadnienie zakresu zagadnień określonych i ocenionych w planie działań krótkoterminowych

Załącznik nr 14 – Prognoza oddziaływania na środowisko

Formularz składania uwag i wniosków

Stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie

 

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »