11 listopada w naszej gminie

Obchody 11 listopada w Gminie Krasnosielc.

Gminno- parafialne obchody 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały w sposób bardzo dostojny i uroczysty, dzięki zaangażowaniu wielu osób indywidualnych oraz instytucji.

Centralne uroczystości odbyły się w dniu 11 listopada 2023r. w Krasnosielcu.

O godz. 11:45 przedstawiciele Parafii Krasnosielc w osobach: księdza dziekana Wojciecha Zyśk, księdza Marka Chojnowskiego i Zbigniewa Kierzkowskiego; przedstawiciele władz samorządowych w osobach wójta gminy Pawła Ruszczyńskiego, przewodniczącej Rady Gminy Krasnosielc Ewy Grabowskiej oraz sekretarz gminy Grażyny Rogala oraz przedstawiciele drużyn zuchów i harcerzy z Gminy Krasnosielc złożyli kwiaty pod pomnikiem „Polski walczącej” usytuowanego nieopodal kościoła parafialnego w Krasnosielcu. Podczas składania kwiatów i zniczy , w asyście pocztów sztandarowych ze wszystkich szkół z terenu naszej gminy oraz jednostek OSP Raki i Krasnosielc wybrzmiała „Rota” grana na trąbce przez harcerza Alberta Sendala.

         W podniosłej atmosferze, po uroczystym przemarszu do kościoła, w samo południe, odśpiewano Hymn państwowy, a następnie odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny. W oprawę liturgiczną włączyli się przedstawiciele samorządy, strażacy, zuchy i harcerze, młodzież szkolna oraz orkiestra dęta OSP Pienice. Homilię wygłosił ks. Zbigniew odwołując się  w swych rozważaniach do patrzenia na sprawy Ojczyzny przez pryzmat naszej małej Ojczyzny, którą stanowi gmina, parafia, zakład pracy czy własna rodzina. To jacy jesteśmy w drobnych rzeczach, rzutuje na to, jacy jesteśmy jako Naród- jako Polska.

         Bezpośrednio po Mszy Św. młodzież z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Krasnosielcu przedstawili okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Piękne teksty oraz  wykonywane utwory chwytały za serce, a wielu spośród słuchających nie kryło wzruszenia. Serdecznie podziękowania dla nauczycielek: Agnieszki Grabowskiej, Anny Drejko oraz Sylwii Regulskiej za profesjonalne przygotowanie programu okolicznościowego.

         Po części oficjalnej wszyscy występujący oraz uczestnicy uroczystości udali się na boisko szkolne obok kościoła, gdzie kontynuowano wspólne świętowanie. Przy dźwiękach piosenek żołnierskich można było skosztować zupy grochowej, która niewątpliwie kojarzy nam się z wojskiem. Serdeczne podziękowanie dla pracowników Przedszkola w Krasnosielcu za przygotowanie i wydawanie posiłku. Był także deser, w postaci rogalików świętomarcińskich, (11 listopada wspominamy Św. Marcina), które przygotowały członkinie Klubu Seniora w Krasnosielcu. Na stole znalazły się także bułeczki, rogaliki z marmoladą, babeczki oraz cynamonowe zawijańce. Dziękujemy osobom indywidualnym za dostarczenie smakołyków.

         Serdeczne podziękowania dla druhów z jednostki OSP Krasnosielc za zabezpieczenie trasy przemarszu oraz pomoc przy ustawianiu namiotów.

Organizatorzy uroczystości: Wójt Gminy Krasnosielc, Ksiądz Dziekan oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury serdecznie dziękują wszystkim za wspólne świętowanie.

 

Na terenie Gminy Krasnosielc w kolejnych dniach odbywały się, bądź odbędą się inne przedsięwzięć w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Niedziela- 12 listopada- Niepodległościowy Turniej Tenisa Stołowego

Poniedziałek- 13 listopada- Turniej szachowy.

Piątek -17 listopada- Festiwal gier i zabaw.

 

Zapraszamy do galerii

Najnowsze wiadomości
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Translate »